طرحی در مجلس ایران ارایه شده که در آن مجازات زندان و جریمه نقدی برای مهاجران غیرقانونی در نظر گرفته شده و ماموران امنیتی را مجاز به تیراندازی به سوی موترهایی می‌کند که مشکوک به حمل این مهاجران باشند.

به گزارش بخش ایران آریاتودی؛ مطابق این طرح اگر موتری از ایست بازرسی فرار کند و “ظن قوی به حمل اتباع باشد” ماموران در استفاده از سلاح گرم مجاز خواهند بود. این طرح می‌خواهد کشته یا زخمی کردن مهاجرانی که بدون مراحل قانونی وارد ایران می‌شوند شامل هیچ غرامتی به قربانیان نشود.

نیروهای امنیتی ایران بارها مهاجران عمدتا افغانستانی را که از مرزهای شرقی وارد می‌شوند به ضرب گلوله کشته‌اند. این نیروها کولبران عمدتا کرد و شهروند ایران را هم در مرزهای غربی می‌کشند.

با وجود اعتراض‌های پیاپی به کشته شدن مهاجرین افغانستانی‌ و کردهای غیرمسلح، طرح نمایندگان مجلس ایران در پی آن است که دست پولیس را در تیراندازی باز کند.

بیش از ۳۰ نماینده مجلس ایران طرحی را با نام “ساماندهی اتباع خارجی غیرمجاز” تهیه کرده‌اند که خبرگزاری فارس گزارش داده “قرار است به زودی” درباره این طرح رای‌گیری شود.

پیشنهاددهندگان این طرح می‌خواهند برای مهاجران غیرقانونی مجازات حبس تا ۲۵ سال و جریمه نقدی تا ۱۰۰ میلیون تومان وضع کنند.

امکان مصادره اموال و دارایی‌های مهاجران نیز به دستگاه قضایی داده می‌شود. کسانی که به اسکان، حمل و نقل و اشتغال این مهاجران کمک کنند هم مشمول مجازات خواهند شد.

در بخشی که تیراندازی به سوی موتر حامل مهاجران قانونی تلقی شده، قید “رعایت سایر ضوابط قانون به کارگیری سلاح” نیز آمده است.

چند ماه پیش تیراندازی ماموران به یک موتر حامل مهاجران افغانستانی و پاکستانی به آتش گرفتن آن و کشته شدن دست کم سه نفر انجامید.

انتشار تصاویر آن حادثه انتقادهای زیادی را در افغانستان و ایران برانگیخت.

آریاتودی – بخش ایران

Print Friendly, PDF & Email