حسن روحانی، رییس‌جمهور ایران، نسبت به حل اختلافات با امریکا ابراز خوشبینی کرده، اما آن را به رفتار دولت جدید مشروط کرده است.

به گزارش بخش ایران آریاتودی؛ آقای روحانی گفته که “حل مساله آسان است”، مشروط به اینکه با روی کار آمدن جو بایدن، دولت امریکا به احترام متقابل و اجرای تعهداتش پایبند باشد. او این موضع را تنها یک روز پس از آن بیان کرده که رهبر ایران، گفت: “مسیر رفع تحریم و چند سال مذاکره”، به نتیجه نرسیده است.

جو بایدن، رییس جمهور منتخب امریکا، پیشتر گفته اگر ایران به اجرای کامل تعهدات خود در برجام بازگردد، او نیز امریکا را به توافق هسته‌ای بازمی‌گرداند تا این نقطه آغازی برای مذاکرات بعدی باشد.

حسن روحانی امروز چهارشنبه (5 قوس – 25 نوامبر)، گفته امیدوار است دولت جو بایدن “در اولین‌ قدم‌ها” سیاست دونالد ترامپ درباره ایران را با صراحت محکوم و خسارت‌های آن را جبران کند.

در عین حال؛ باقر قالیباف در جلسه همین روز مجلس ایران درباره خوشبینی نسبت به لغو تحریم‌ها هشدار داده و گفته است: “نشستن و دست روی دست گذاشتن تا زمان لغو خوشبینانه تحریم‌ها راهکار کارگشایی نیست”.

آقای روحانی در پایان جلسه هیات دولت ایران گفته سیاست ایران مبتنی بر تعهد، اقدام و احترام متقابل و کاهش تنش در برابر کاهش تنش است.

او گفت: “اگر چنین اراده‌ای در حاکمان آینده امریکا وجود داشته باشد حل مساله بسیار آسان است. اگر تصمیم بگیریم می‌توانیم به شرایط ۲۰ جنوری ۲۰۱۷ برگردیم. هم ما و هم امریکا”.

اشاره او به تاریخ آغاز ریاست جمهوری دونالد ترامپ است. آقای ترامپ امریکا را از توافق هسته‌ای با ایران خارج کرد و سیاست “فشار حداکثری” را در پیش گرفت.

جو بایدن پیش از این گفته است که “توهمی” نسبت به حکومت ایران ندارد؛ اما سیاست “فشار حداکثری” دونالد ترامپ را هم شکست خورده می‌داند.

یکی از افرادی که رییس‌جمهور منتخب امریکا اعلام کرده در کابینه‌اش از آنها استفاده می‌کند جان کری، وزیر خارجه پیشین است که توافق هسته‌ای با ایران در دوران کار او به دست آمد.

آقای کری در سال‌های اخیر و پس از ترک وزارت خارجه چند بار با جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، دیدار کرده است.

آریاتودی – بخش ایران

Print Friendly, PDF & Email