نشست ژینو، برای جلب کمک‌های چهارساله به افغانستان، با اعلام حدود ۱۳ میلیارد دالر کمک مشروط به پایان رسید. کشورهای کمک کننده خواستار آتش بس فوری و سراسری، حمایت از روند صلح، حفظ دستاوردهای دو دهه و حضور و نقش پر معنی زنان در روند صلح افغانستان تاکید کردند.

به گزارش آریاتودی به نقل از بی بی سی؛ فنلند، سازمان ملل و دولت افغانستان برگزاری این نشست دو روزه را برعهده داشتند. به دلیل محدودیت‌های کرونا این نشست به صورت مجازی و حضوری برگزار شد.

وزارت خارجه فنلند که از میزبانان این نشست بود، مجموع کمک‌های اعلام شده مشروط را حدود ۱۳ میلیارد به مدت ۴ سال اعلام کرد. ادامه بخش اعظم کمک‌ها بستگی پیداکرده است با عملکرد دولت افغانستان در مبارزه با فساد، حکومتداری خوب، شفافیت و همچنین پیشرفت‌ها در روند صلح افغانستان.

شرکت کنندگان متعهد شدند که مجددا برای بررسی توافقات و تعهدات در یک جلسه مقامات ارشد در سال ۲۰۲۱ و در یک جلسه وزیران در سال ۲۰۲۲ گرد هم آیند.

در پایان، حنیف اتمر، وزیر خارجه افغانستان، از حمایت‌های “بی‌نظیر” جامعه جهانی با در نظرداشت همه‌گیری کرونا، ابراز سپاس کرد و از شرایطی که حامیان افغانستان برای ادامه کمک‌های خود گذاشته اند، استقبال کرد.

آقای اتمر گفت دولت افغانستان پاسخگوی کمک‌های بین‌المللی خواهد بود.

 

سرگی لاوروف وزیر خارجه روسیه در این کنفرانس گفت که آنها نگران وضعیت امنیتی افغانستان هستند

 

سرگی لاوروف وزیر خارجه روسیه در این کنفرانس گفت که آنها نگران وضعیت امنیتی افغانستان هستند

درخواست آتش‌بس سراسری و سریع در افغانستان

کشورهای کمک‌کننده بدون استثنا نگرانی شدید خود را نسبت به افزایش خشونت‌ها و کشتار مردمان غیرنظامی ابراز کردند. همه کشورها، خواهان برقراری آتش‌بس فوری سراسری در افغانستان شدند.

دولت افغانستان همواره خواستار آتش بس عمومی و فوری است، ولی گروه طالبان، برقراری آتش بس را از مفاد مذاکرات آینده قرار داده، و آن را در این مرحله مورد بحث نمی‌دانند.

کشورهای کمک کننده همچنین خواستند تا قوانین بین‌المللی در مورد غیر نظامیان رعایت شود.

سرگی لاوروف وزیر خارجه روسیه در این کنفرانس ضمن اینکه برقراری آتش بس فوری را ضروری دانست، گفت که آنها نگران وضعیت امنیتی افغانستان هستند که می تواند به آسیای مرکزی سرایت کند. او گفت که از همه جوانب در دوحه می‌خواهیم که به سرعت به موافقت برسند. او افزود: “ما به گفتگوها میان افغانستانی ها متعهد هستیم”. روسیه، حمایت و کمک‌هایی خود را در بخش‌های مختلف در افغانستان ادامه خواهد داد.

جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، پایان نیافتن جنگ در افغانستان را تراژیدی خواند و بر “خروج مسوولانه” نیروهای خارجی از افغانستان تاکید کرد. او گفت در مذاکرات صلح افغانستان سازمان ملل باید نقش اصلی را داشته باشد و ایران در این زمینه کمک خواهد کرد. آقای ظریف گفت ایران میزبان سه میلیون مهاجر افغانستانی است.

کمک‌های مشروط

در این کنفرانس امریکا قول کمکی ۶۰۰ میلیون دالری در سال آینده را داده است که نیمی از آن مشروط به مذاکرات صلح با طالبان در دوحه خواهد بود.

مایک پومپئو وزیر خارجه امریکا گفت که پیشرفت این مذاکرات بر میزان و ابعاد حمایت آینده بین المللی از افغانستان اثر خواهد داشت و واشنگتن سال آینده آن را مرور خواهد کرد.

دیود هیل معاون وزارت خارجه امریکا در این کنفرانس گفت که تصمیم دونالد ترامپ رییس جمهور این کشور برای کاهش شمار نیروهای امریکایی در افغانستان “به معنی تغییر سیاست” امریکا نیست.

او گفت: “ما آماده حمایت از افغانستان در این جهت هستیم و ۶۰۰ میلیون دالر برای رسیدگی به نیازهای غیرنظامی در سال ۲۰۲۱ را در دسترس قرار می دهیم. ما خوشحالیم که امروز می توانیم قول ارایه ۳۰۰ میلیون دالر این پول را بدهیم و ۳۰۰ میلیون دالر باقی مانده با بررسی پیشرفت در فرآیند صلح ارایه خواهد شد”.

آلمان هم از جمله کشورهایی بود که ۴۳۰ میلیون یورو برای سال ۲۰۲۱، متعهد شد، و بقیه کمک‌های خود را مشروط به عملکرد دولت افغانستان ساخت.

بانک توسعه آسیای که در افغانستان در دوهه گذشته فعالیت‌های زیادی داشته، برای ۴ سال آینده، متعهد به کمک ۹۰۰ میلیون دالر شد.

 

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران پایان نیافتن جنگ در افغانستان را تراژدی خواند

 جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران پایان نیافتن جنگ در افغانستان را تراژدی خواند

ترکمنستان گفته خط انتقال انرژی از ترکمنستان به افغانستان تا مرز این کشور تکمیل و بزودی در خاک افغانستان نیز آغاز خواهد شد. نماینده این کشور در کنفرانس ژینو گفت برای خط انتقال برق و انترنت و همچنین ساخت خط آهن میان دو کشور بیشتر از یک میلیارد دالر هزینه کرده است.

 

ترکمنستان گفته خط انتقال انرژی از ترکمنستان به افغانستان تا مرز این کشور تکمیل و بزودی در خاک افغانستان نیز آغاز می‌شود
ترکمنستان گفته خط انتقال انرژی از ترکمنستان به افغانستان تا مرز این کشور تکمیل و بزودی در خاک افغانستان نیز آغاز می‌شود

نماینده اسلواکیا در این نشست با اشاره به خشونت‌ها در افغانستان خواستار یک آتش بس فوری از طرف های درگیر شد. او گفت دولت اسلواکیا متعهد است که به افغانستان حدود سه میلیون دالر کمک مالی کند.

وزارت مالیه افغانستان اعلام کرد که سوییس تعهد کرده در چهار سال آینده ۱۰۴ میلیون دالر به افغانستان کمک کند.

ژان اسلبورن، وزیر خارجه لوکزامبورگ، به کمک‌های طولانی مدت کشورش به افغانستان تعهد مشروط کرد.

آقای اسلبورن که از راه دور در این نشست صحبت می‌کرد، گفت که در کنار کمک‌های بشردوستانه، کشورش متعهد به پروژه های دراز مدت به ارزش ۲.۴ میلیون یورو است.

اندونیزیا ۵ میلیون دالر برای سه سال آینده کمک نقدی اعلام کرد. ریتنو مرسودی، وزیر خارجه اندونیزیا در این نشست از ایجاد صلح در افغانستان اعلام پشتیبانی کرد.

نماینده وزارت خارجه استونیا گفت کشورش به شرط ادامه مبارزه با فساد در افغانستان ۹ صد هزار دالر در امر کمک به دولت و برنامه های بازسازی افغانستان تا سال ۲۰۲۲ کمک خواهد کرد.

 

هر چهار سال کشورهای حامی مالی افغانستان گردهم می‌آیند تا در مورد میزان پول و چارچوب مصرف کمک‌ها برای چهار سال آینده تصمیم بگیرند
 

هر چهار سال کشورهای حامی مالی افغانستان گردهم می‌آیند تا در مورد میزان پول و چارچوب مصرف کمک‌ها برای چهار سال آینده تصمیم بگیرند

حمله امریکا به این کشور در ۲۰۰۱ همراه با شکل‌گیری یک ایتلاف بین‌المللی که حدود ۴۰ کشور عضو ناتو و غیرناتو را گردهم آورد و دو دهه است این ایتلاف وفادارانه در افغانستان حضور نظامی دارند و همین کشورها هر چهار سال گردهم می‌آیند تا در مورد کمک‌های اقتصادی به افغانستان تصمیم بگیرند.

اشرف غنی همچنین افزود که در حال حاضر، تمرکز خود را روی اقدامات در خصوص خودکفایی در سکتورهای معارف، توسعه شهری، انرژی و زیربنا چند برابر ساخته‌ است.

روز گذشته در نخستین روز کنفرانس ژینو اشرف غنی، رییس‌جمهوری افغانستان در یک سخنرانی در بخش مقدماتی نشست ژینو در مورد راه‌های توسعه اقتصادی کشورش حرف زد و تاکید کرد که افغانستان از جامعه جهانی “کمک خیریه نمی‌خواهد بلکه اتصال می‌خواهد”.

آقای غنی گفت که رویای افغانستان این است که به چهارراه منطقه مبدل شود. او همچنین بر اهمیت تاریخی جغرافیایی افغانستان برای اقتصاد منطقه اشاره کرد.

تاکید ویژه بر “حفظ حقوق زنان”

در همین حال دیروز در افتتاح این کنفرانس رولا غنی، بانوی اول افغانستان، سید سعادت منصور نادری، وزیر دولت در امور صلح و میشل باچلیت، کمیسر ارشد سازمان ملل برای حقوق بشر سخنرانی کردند و بر اهمیت صلح و ارتباط آن با حقوق بشر در افغانستان حرف زدند. بخشی از موضوع بحث روز گذشته به “حفاظت و تقویت حقوق بشر و مشارکت زنان” اختصاص داشت.

کشورهای کمک کننده، در روز دوم نشست ژنو، در کنار موضوع آتش‌بس، حضور و مشارکت پر مفهوم زنان را در روند صلح و آینده افغانستان از شرایط ادامه کمک‌های خود خواندند.

 

بخشی از موضوع بحث روز گذشته به "حفاظت و تقویت حقوق بشر و مشارکت زنان" اختصاص داشت

بخشی از موضوع بحث روز گذشته به “حفاظت و تقویت حقوق بشر و مشارکت زنان” اختصاص داشت

معصوم استانکزی، رییس هیات مذاکره‌کننده صلح افغانستان با اشاره‌هایی به روند صلح و اهمیت حقوق بشر و حقوق زنان بحث پنل در این مورد را آغاز کرد.

مهمترین کنفرانس‌ها درباره افغانستان بعد از سقوط طالبان

با سقوط طالبان در سال ۲۰۰۱ افغانستان از انزوای سیاسی بیرون آمد. اولین کنفرانس بعد از سقوط طالبان در سال ۲۰۰۱ در شهر بن آلمان برگزار شد. ساختار نظامی کنونی افغانستان در بن پایه ریزی شد. تقسیم قدرت، تدوین قانون اساسی جدید و برگزاری انتخابات از جمله دستاوردهای این کنفرانس بود.

در سال ۲۰۰۲ نیز کنفرانس توکیو برگزار شد. نمایندگان ۵۰ کشور جهان به مدت دو روز در این نشست حضور داشند و تعهد کمک ۵.۴ میلیارد دالری برای پنج سال کردند.

کنفرانس برلین نیز در سال ۲۰۰۴ برگزار شد. کشورهای کمک کننده به افغانستان تعهد کردند که هشت میلیارد دالر را برای سه سال به منظور بازسازی این کشور کمک کنند.

در سال ۲۰۰۶ نیز کنفرانس لندن برگزار شد. در این نشست دو روزه جامعه جهانی ده میلیارد برای بازسازی افغانستان تعهد کردند. در این کنفرانس سندی به نام “توافقنامه افغانستان” نیز به امضا رسید که براساس آن حکومت افغانستان به ایجاد اداره شفاف و پاسخگو و مبارزه علیه مواد مخدر، تروریسم و رعایت حقوق بشر متعهد شد.

کنفرانس رم نیز در سال سال ۲۰۰۷ میلادی در ایتالیا برگزار شد که در آن بر اصلاح نظام قضایی افغانستان تاکید شد.

 

کنفرانس ژنو

 

کنفرانس پاریس در سال ۲۰۰۸ برگزار شد که افغانستان درخواست ۵۰ میلیارد دالر برای بازسازی این کشور کرد و در نهایت امریکا ۱۰ میلیارد دالر، سازمان ملل متحد یک میلیارد و جاپان نیم میلیارد دالر کمک‌های جدید را تعهد کردند و کشورهای دیگر از جمله فرانسه و آلمان نیز اعلام کردند که کمک های خود را تا دو برابر افزایش خواهند داد.

در سال ۲۰۱۰ نیز کنفرانس لندن برگزار شد که در این نشست یک روزه دولت افغانستان متعهد شد تا طی پنج سال آینده کنترل امنیتی مناطق زیادی از کشور را به ویژه مناطق ناآرام را خود به عهده بگیرد.

کشورهای کمک کننده به افغانستان تعهد کردند که صدها میلیون دالر پول برای کمک به ایجاد ثبات و امنیت به افغانستان کمک کنند.

در سال ۲۰۱۲ در کنفرانس توکیو، کشورهای شرکت کننده در این کنفرانس تعهد کردند که در چهار سال آینده شانزده میلیارد دالر به افغانستان کمک کنند. افغانستان به مبارزه با فساد مالی و اداری و استفاده موثر از کمک های جامعه جهانی تعهد کرده بود.

در سال ۲۰۱۴ نیز کنفرانس لندن با ادامه کمک های کشورهای جهان از افغانستان ادامه یافت. کشورها و سازمان‌های شرکت کننده کنفرانس لندن برای بازتعریف رابطه افغانستان و جامعه جهانی، تعهدات خود نسبت به این کشور را تجدید کردند.

در سال ۲۰۱۶ نیز کنفرانس بروکسل برگزار شد که کشورهای شرکت کننده دراین نشست تعهد کردند که ۱۵ میلیارد دالر طی چهار سال آینده برای بازسازی افغانستان در اختیار این کشور قرار خواهند داد.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email