وزیر امور خارجه سویدن اعلام کرد که با جواد ظریف در خصوص احتمال اجرای قریب الوقوع حکم اعدام احمدرضا جلالی،‌ پزشک و پژوهشگر دو تابعیتی ایرانی-سویدی گفتگو کرده است.

به گزارش بخش ایران آریاتودی؛ این رایزنی تلفونی در حالی انجام شده که برخی منابع خبری روز سه شنبه به نقل از ویدا مهران نیا، همسر احمدرضا جلالی اعلام کردند که حکم اعدام این محقق دوتابعتی به اتهام جاسوسی صادر شده و وی قرار است برای اجرای حکم اعدام به زندان رجایی شهر منتقل شود.

احمدرضا جلالی، پزشک و مدرس موسسه کارولینسکا در پایتخت سویدن سال ۲۰۱۶ میلادی/ ۱۳۹۵ خورشیدی در سفر به ایران برای شرکت در یک کنفرانس علمی توسط ماموران امنیتی بازداشت و سپس به اتهام جاسوسی و فروش اطلاعات به اسراییل برای کمک به این کشور جهت به قتل رساندن چند دانشمند هسته‌ای به مجازات مرگ محکوم شد.

حکم اعدام این محقق ایرانی سال ۲۰۱۷ میلادی از سوی دیوان عالی کشور تایید شد و به درخواست‌های مکرر وکلای وی برای رسیدگی مجدد به پرونده ترتیب اثر داده نشد.

زینب طاهری، وکیل آقای جلالی در این پرونده پیش‌تر گفته بود که درخواست بررسی مجدد در کم‌تر از یکسال از سوی قاضی دادگاه رد شد.

سازمان عفو بین الملل با انتشار توییتی خبر منتشر شده در رسانه‌های سویدی و برخی منابع خبری ایرانی در خصوص اعدام قریب‌الوقوع احمدرضا جلالی را تایید کرده است.

در بخشی از پیام سازمان عفو بین‌المللی در این خصوص آمده است: « اعضای جامعه جهانی باید پیش از آن که دیر شود وارد عمل شوند و برای نجات جان احمدرضا، از جمله از طریق سفارتخانه‌های خود در تهران‌، اقدام کنند».

این نهاد حقوق بشری در پیام خود تاکید می‌کند: «صدور حکم اعدام پس از فرایندهای قضایی که ضمانت‌های دادرسی عادلانه را نقض کرده‌اند، ناقض حق حیات است».

برخی شبکه‌های رادیویی سویدن نیز روز سه شنبه به انتشار صحبت‌های همسر احمدرضا جلالی پرداخته و به نقل از او اعلام کردند که محقق دوتابعیتی زندانی در ایران به زودی اعدام می‌شود.

خانم اَن لینده، وزیر امور خارجه سویدن در پیامی توییتری اعلام کرده که در پی انتشار خبرهایی مبنی بر احتمال اجرای مجازات مرگ برای احمدرضا جلالی با همتای ایرانی خود تلفونی گفتگو کرده است.

در این پیام تاکید شده است: « سویدن مجارات مرگ را محکوم می‌کند و به تلاش برای اطمینان از اجرا نشدن حکم اعدام علیه او ادامه می‌دهد».

برخی گمانه‌زنی‌های تایید نشده نیز حکایت از آن دارد که حکم اعدام احمدرضا جلالی پیش‌تر به این دلیل به حال تعلیق درآمد که وی قرار بود با اسدالله اسدی، دیپلومات ایرانی زندانی در بلجیم معاوضه شود.

گفته می‌شود حال که آقای اسدی به اتهام دست داشتن در عملیات خنثا شده بمب‌گذاری در گردهم‌آیی سازمان مجاهدین در پاریس قرار است محاکمه شود مقامات ایرانی نیز تصمیم گرفته‌اند حکم اعدام احمدرضا جلالی را به اجرا درآورند.

وزارت خارجه ایران در واکنش به موضع وزیر امور خارجه سویدن اعلام کرده که اطلاعات طرف سویدی کامل نیست و دولت ایران به دلیل استقلال قوا امکان دخالت در این پرونده قضایی را ندارد.

سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران سه شنبه شب در سخنانی تاکید کرد: «متاسفانه اطلاعات مقامات سویدی در خصوص وضعیت آقای احمدرضا جلالی که بنا به جرایم امنیتی در زندان به سر می‌برد، ناقص و غلط است».

مقامات سویدی در سال ۱۳۹۶ پس از آنکه احمدرضا جلالی در ایران دستگیر و به جرم جاسوسی در دادگاه محاکمه شد به وی تابعیت سویدی اعطا کردند؛ اقدامی که با احضار سفیر سویدن به وزارت امور خارجه ایران به نشانه اعتراض همراه شد.

ایران مدعی است که احمدرضا جلالی به جاسوسی و همکاری با موساد برای از میان برداشتن دانشمندان هسته‌ای اعتراف کرده اما وکلا و خانواده آقای جلالی معتقدند که وی تحت فشار مجبور به اعتراف اجباری شده است.

آریاتودی – بخش ایران

Print Friendly, PDF & Email