مقام‌های محلی ولایت بامیان در مرکز افغانستان، از وقوع دو انفجار ناشی از ماین کارگذاری شده در این ولایت خبر می‌دهند.

به گزارش بخش امنیتی آریاتودی؛ سیدعلی‌آقا ناصری، رییس صحت عامه این ولایت به بی بی سی گفته است که در نتیجه این انفجارها ۱۴ نفر کشته و ۵۰ تن دیگر زخمی شدند.

آقای ناصری گفت که مجروحان این انفجارها به بیمارستان ولایتی انتقال یافته و وضعیت چهار تن از زخمیان وخیم است. به گفته وی تمامی مجروحان این رویداد غیرنظامیان هستند و در میان آن‌ها سه کودک نیز شامل اند.

انور رحمتی، والی بامیان نیز گفته است که در دو انفجاری که به صورت همزمان صورت گرفته ۱۴ تن کشته و ۴۵ نفر دیگر زخمی شده‌اند. او گفته یک سرباز ترافیک در این رویداد کشته و یک سرباز پولیس زخمی شده و متباقی قربانیان همه غیرنظامی هستند.

وزارت داخله افغانستان تصریح کرده که این انفجار ساعت چهارونیم به وقت محلی در مرکز ولایت بامیان صورت گرفته است.

گروه طالبان دست داشتن شان را در این رویداد رد کرده است.

تاکنون مسوولیت این انفجارها را فرد و یا گروهی بر عهده نگرفته است. اما دفتر مطبوعاتی والی بامیان اعلام کرده که دو تن از عاملان انفجارهای امروز توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده‌اند.

بامیان در مرکز افغانستان از ولایت‌های امن این کشور است و به ندرت شاهد انفجار و درگیری بوده است.

اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان این حمله را محکوم کرده است. ارگ با نشر خبرنامه‌ای به نقل از آقای غنی نوشت: “طالبان و سایر گروه‌های تروریستی متاسفانه در این اواخر با تشدید خشونت در نقاط مختلف کشور، افراد ملکی را هدف قرار می‌دهند و تاسیسات عام‌المنفعه را آسیب می‌رسانند”.

رییس جمهوری افغانستان خواستار آتش بس فوری در کشورش شده است.

در خبرنامه ارگ آمده است که مقامات کشورهای جهان و سرمنشی سازمان ملل متحد نیز در نشست ژینو، خواهان توقف فوری خشونت‌های جاری در افغانستان شدند و از طالبان خواستند که آتش بس را بپذیرند. آنان تاکید کردند که نتایج مذاکرات صلح در دوحه باید با قطع خشونت‌ها در افغانستان همراه باشد.

آریاتودی – بخش امنیتی

Print Friendly, PDF & Email