همزمان با برخی ابراز امیدواری‌ها در ایران برای رفع تحریم های ایالات متحده با آغاز دوره ریاست جمهوری جو بایدن رییس جمهور منتخب از حزب دموکرات، آیت الله علی خامنه ای با انتقاد از کشورهای اروپایی و ایالات متحده گفته است: “مذاکره برای رفع تحریم را یک بار امتحان کردیم و به نتیجه نرسید”.

به گزارش بخش ایران آریاتودی؛ آقای خامنه‌ای تحریم‌ها را “یک واقعیت تلخ و جنایت امریکا و شرکای اروپایی بر ضد ملت ایران” خوانده و گفته است: “این جنایت سال ها است که بر ضد ملت ایران انجام می‌شود؛ اما در سه سال اخیر شدت یافته است”.

دونالد ترامپ رییس جمهور امریکا که آخرین روزهای ریاست جمهوری خود را سپری می کند؛ دو سال و نیم پیش با خروج از توافق هسته ای برجام همه تحریم های رفع شده این کشور علیه ایران را دوباره اعمال کرد و سیاست “فشار حداکثری” با هدف “تغییر رفتار ایران در منطقه” در پیش گرفت. کشورهای اروپایی از این سیاست حمایت نکردند.

آیت الله خامنه ای در اظهارات امروز سه شبنه (4 قوس – 24 نوامبر) گفته است: “برای علاج تحریم‌ها دو مسیر خنثا‌سازی تحریم‌ها و غلبه بر آنها و رفع تحریم وجود دارد، البته ما مسیر رفع تحریم را یک بار امتحان و چند سال مذاکره کردیم اما به نتیجه‌ای نرسید”.

رهبر ایران در این سخنرانی مذاکره مجدد برای رفع تحریم را مستقیما نفی نکرده است؛ اما گفته که “مسیر غلبه بر تحریم‌ها و بی‌اثر کردن آنها ممکن است در ابتدای کار، سختی‌ها و مشکلاتی داشته باشد اما خوش‌عاقبت است”.

آقای خامنه ای تاکید کرده است: “وضع امریکا که مشخص نیست و اروپایی‌ها هم دایما در حال موضع گیری بر ضد ایران هستند. آنها در حالی‌که خودشان بیشترین دخالت های نادرست را در مسایل منطقه دارند، به ما می‌گویند در منطقه دخالت نکنید و در حالی‌ که انگلیس و فرانسه دارای موشک‌های مخرب اتمی هستند و آلمان نیز در این مسیر قرار دارد، به ما می‌گویند موشک نداشته باشید. به شما چه ربطی دارد، شما اول خودتان را اصلاح کنید و بعد اظهار نظر کنید”.

آیت‌الله خامنه‌ای این اظهارات را در جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی که متشکل از سران سه قوه در ایران است عنوان کرده که امروز در مقر رهبری او تشکیل شد.

هر چند ستاد ملی مقابله با کرونا تصویب کرده است که در شهرهای قرمز از نظر شیوع ویروس کرونا همچون تهران جلسات حضوری حداکثر باید با حضور ۱۵ نفر باشد؛ اما در عکس هایی که از نشست امروز شورای عالی هماهنگی اقتصادی منتشر شده افراد حاضر در سالن بیشتر از تعداد مصوب است.

آقای خامنه‌ای این ستاد را چند روز پس از خروج امریکا از توافق هسته ای برجام تشکیل داد.

شدت تحریم هایی ایالات متحده علیه ایران به حدی بوده که اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور ایران گفته درآمدهای ارزی از هزار میلیارد دالر در سال ۱۳۹۷ به کمتر از ۸ میلیارد دالر در سال گذشته رسیده است. در حال حاضر بخشی از منابع مالی ایران در کشورهای عراق، کوریای جنوبی و جاپان مسدود شده و این کشورها به دلیل تحریم امریکا اجازه دستیابی ایران به دارایی هایش را نمی دهند.

آیت الله خامنه‌ای برای “بی اثر کردن تحریم های امریکا” به شورای هماهنگی اقتصادی سران سه قوه اختیار داد برخی تصمیماتی را که برای این هدف لازم است، بدون طی کردن رویه قانونی آن از جمله تصویب در مجلس شورای اسلامی و تایید در شورای نگهبان به اجرا بگذارد.

سهمیه بندی و افزایش قیمت بنزین که آبان سال ۱۳۹۸ به اجرا درآمد و به اعترضات سراسری و سرکوب خونین و کم سابقه آن انجامید، مصوبه همین شورای بود. مقام‌های دولتی می گویند در جریان این سرکوب بیش از ۲۰۰ نفر کشته شدند.

وقتی مجلس شورای اسلامی در صدد بازگرداندن قیمت بنزین به وضعیت قبل از مصوبه این شورا کرد، آیت الله خامنه ای با فرمانی جلوی آن را گرفت و از نمایندگان خواست از مصوبات این شورا تبعیت کنند.

آیت الله خامنه ای در اظهارات امروز خود گفته است: “اقتصاد خانواده‌ها به علت رکود تورمی در چند سال اخیر به شدت تحت فشار بوده و اکنون نیز کرونا بر مشکلات افزوده و دشواری‌های جدی معیشتی برای گروههای زیادی از مردم به‌وجود آورده است که باید در این زمینه اقدامی جدی انجام داد”.

او خواهان اقدامات بیشتری از سوی شورای هماهنگی اقتصادی سران سه قوه شده است.

این شورا با حضور رییس جمهور، رییس مجلس و رییس قوه قضاییه رسمیت پیدا می کند و مصوبات آن از قبل دارای تایید رهبر جمهوری اسلامی ایران است برای همین به سرعت اجرایی می شود.

اعضای دیگر این شورا عبارت اند از معاون اول رییس جمهور، رییس دفتر رییس جمهور، رییس سازمان برنامه و بودجه، معاون امور اقتصادی رییس جمهور، وزیر امور اقتصادی و دارایی، وزیر امور خارجه، وزیر نفت، رییس کل بانک مرکزی، معاون اول قوه قضاییه، دادستان کل کشور، رییس مرکز پژوهش های مجلس، رییس کمیسیون برنامه و بودجه و رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی.

علی لاریجانی، اولین رییس مجلس شورای اسلامی که عضو شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا بود گفته بود این شورا “امری موقتی” است و جایگزین مجلس نمی‌شود.

برخی از نمایندگان مجلس در دوره پیش این شورا را دخالت در وظایف و اختیارات مجلس شورای اسلامی عنوان و از آن انتقاد کرده بودند.

آریاتودی – بخش ایران

Print Friendly, PDF & Email