اورزولا فن درلاین، رییس کمیسیون اروپا و شارل میشل، رییس شورای اروپا روز دوشنبه در یک مکالمه تلفونی با جو بایدن، رییس جمهور منتخب امریکا از «شروع تازه» روابط اتحادیه اروپا و امریکا خبر دادند.

به گزارش بخش جهان آریاتودی به نقل از یورونیوز؛ فن‌ درلاین تصریح کرد که طی تماس تلفونی با بایدن، پیروزی وی در انتخابات ریاست جمهوری را تبریک گفته است.

وی در توییتی نوشت: «این شروعی جدید برای مشارکت جهانی اتحادیه اروپا و ایالات متحده مریکا است».

وی افزود: «همکاری یک اتحادیه اروپای قوی و یک امریکای قوی می‌تواند دستور کار جهانی طبق همکاری، چند جانبه گرایی، همبستگی و ارزش‌های مشترک را رقم بزند».

شارل میشل، رییس شورای اتحادیه اروپا نیز گفت که وی چهل و ششمین رییس جمهوری امریکا را به یک نشست ویژه در سال آینده در بروکسل با حضور رهبران اتحادیه اروپا دعوت کرده است.

وی افزود: «بیایید یک اتحاد قوی بین اتحادیه اروپا و امریکا را دوباره ایجاد کنیم. اکنون وقت آن است که درباره کووید-۱۹، آب و هوا، امنیت و چند جانبه گرایی متحد شویم».

این تماس‌های تلفونی در حالی صورت گرفت که شب گذشته امیلی مورفی، رییس سازمان خدمات عمومی دولت ترامپ در نامه‌ای به جو بایدن گفت که منابع لازم برای انتقال قدرت را در اختیار او می گذارد.

پس از اعلام پیروزی بایدن در انتخابات ریاست جمهوری امریکا، برخی از رهبران اروپایی مانند آنگلا مرکل، نخست وزیر آلمان و امانویل ماکرون، رییس جمهوری فرانسه با وی تلفونی گفت‌وگو کردند. طرف‌های اروپایی به بایدن گفتند قصد دارند در چالش‌های جهانی و اولویت‌های مشترک با دولت جدید همکاری داشته باشند.

بایدن همچنین روز دوشنبه با دبیر کل ناتو نیز تلفونی گفتگو کرد. ینس استولتنبرگ در بیانیه‌ای از حمایت‌های همیشگی بایدن از ناتو و روابط با کشورهای دو سوی اقیانوس اطلس تشکر کرد.

آریاتودی – بخش جهان

Print Friendly, PDF & Email