ژنرال حسین دهقان، مشاور نظامی رهبر ایران، برای انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ اعلام نامزدی کرده است.

به گزارش بخش ایران آریاتودی؛ این فرمانده سپاه پاسداران که در حال حاضر مشاور رهبر ایران است با انتشار ویدیویی گفته که امیدوار است با نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده بتواند “یک فضای تفاهم در سطح ملی” و “یک فضای گفتگوی از موضع قدرت و عزت با خارج را فراهم کند”.

وی ماه میزان امسال هم به خبرگزاری تسنیم وابسته به سپاه گفته بود که برای انتخابات ریاست جمهوری نامزد می‌شود و “با قدرت” برای “نجات مردم از وضعیت فعلی” خواهد آمد.

حسین دهقان اولین فردی است که برای انتخابات سال آینده رسما اعلام نامزدی کرده است. گزارش‌هایی از تمایل سعید محمدی فرمانده قرارگاه اقتصادی سپاه پاسداران موسوم به قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا هم منتشر شده است.

پیش از این ژنرال اسماعیل کوثری، مشاور فرمانده کل سپاه، از امکان به ریاست‌جمهوری رسیدن یکی از اعضای این نیروی نظامی دفاع کرده و گفته بود نباید با استفاده از واژه نظامی “مردم را ترساند”.

سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران قرار است جوزای سال آینده برگزار شود و طی آن جانشین حسن روحانی که به مدت هشت سال رییس جمهور ایران بود، تعیین شود.

آقای دهقان ۶۴ ساله در دولت اول آقای روحانی وزیر دفاع بود. پس از شروع دوره دوم ریاست جمهوری او، آیت الله خامنه ای حسین دهقان را به عنوان مشاور فرماندهی کل قوا در حوزه صنایع دفاعی و پشتیبانی از نیروهای مسلح منصوب کرد.

دهقان پیش از این جانشین و مدتی فرمانده نیروی هوایی سپاه و پس از آن به جانشین رییس ستاد مشترک سپاه پاسداران بوده است.

وی در دولت محمد خاتمی معاون وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح بوده و در دولت محمود احمدی نژاد و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران بوده است.

سیزدهمین دوره انتتخابات ریاست جمهوری ایران قرار است در ۲۸ جوزای سال آینده برگزار شود؛ اما به دلیل شیوع ویروس کرونا مقام های وزارت کشور گفته اند در صدد هستند آن را طی دو روز برگزار کنند.

مطابق قوانین ایران وزارت کشور مجری انتخابات ریاست جمهوری است و شورای نگهبان بر برگزاری انتخابات ریاست جمهوری نظارت می‌کند. تعیین زمان برگزاری انتخابات، مشخص کردن نامزدهای نهایی از طریق بررسی صلاحیت داوطلبان نامزدی انتخابات ریاست جمهوری و سرانجام تایید نتایج انتخابات، در اختیار شورای نگهبان است.

رییس جمهور بعدی که قرار است در سال ۱۴۰۰ انتخاب شود؛ پس از ابوالحسن بنی صدر، محمدعلی رجایی، آیت الله علی خامنه‌ای، اکبر هاشمی رفسنجانی، محمد خاتمی، محمود احمدی نژاد و حسن روحانی، هشتمین فردی است که در تاریخ ایران به منصب ریاست جمهوری می‌رسد.

شروع ریاست جمهوری این فرد با سال اول ریاست جمهوری جو بایدن رییس جمهور امریکا همزمان خواهد بود.

آریاتودی – بخش ایران

Print Friendly, PDF & Email