جو بایدن، رییس جمهوری منتخب ایالات متحده امریکا نام چند نفر افرادی را که برای سمت‌های عالی امنیتی در دولت آینده خود در نظر گرفته است، اعلام کرد.

به گزارش بخش جهان آریاتودی؛ رییس جمهور منتخب امریکا در شرایطی که رقیبش دونالد ترامپ هنوز نتایج آخرین انتخابات ریاست جمهوی و شکست خودش را نپذیرفته، روز دوشنبه ۲۳ نوامبر (۳ قوس) با بیانیه‌ای جک سالیوان را به عنوان مشاور امنیت ملی، لیندا توماس گرینفیلد را به عنوان سفیر ایالات متحده در سازمان ملل متحد و جان کری را به سمت نماینده ویژه رییس‌جمهوری در امور تغییرات اقلیمی در دولت آتی معرفی کرد.

جو بایدن که روز دوشنبه چند بیانیه منتشر کرد، پیش از معرفی نام این چند تن، آنتونی بلینکن، مشاور قدیمی سیاست خارجی را نیز به عنوان وزیر امور خارجه معرفی کرده بود.

وی همچنین از قصد خود برای گماشتن الخاندرو مایوركاس در سمت وزیر امنیت ملی خبر داده و گفته است که اپریل هینس را نیز به عنوان مدیر اطلاعات ملی در نظر گرفته است.

گزارش همچنین حاکی است آقای بایدن، جنت لوییز یلن ۷۴ ساله را نیز به سمت وزیر خزانه داری خود برگزیده است. خانم یلن، رییس سابق بانک مرکزی امریکا، اولین بانویی خواهد بود که اگر رسما انتخاب و توسط مجلس سنا تایید شود، عهده دار وزارت خزانه داری امریکا خواهد شد.

به جز بلینکن که از طرفداران توافق هسته‌ای با ایران به شمار می‌رود، حضور جان کری در ترکیب کابینه آتی امریکا، ولو در سمتی پایین‌تر، نشان از قصد کاخ سفید برای نزدیکی و ظاهرا بازگشت به توافق برجام دارد. جان کری به عنوان وزیر امور خارجه امریکا در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما، نمایندگی این کشور را برای امضای توافق هسته‌ای با ایران به عهده داشت.

چین و ایران احتمالا بزرگ‌ترین چالش‌های سیاست خارجی رویارویی با دولت آینده بایدن خواهند بود. بلینکن در راستای سیاست بایدن مبنی بر تعامل مجدد با ایران در مورد برنامه هسته‌ای احتمالا با مقاومت اسراییل و کشورهای حاشیه خلیج فارس روبرو خواهد شد.

آریاتودی – بخش جهان

Print Friendly, PDF & Email