وزارت خارجه امریکا اعلام کرده است که کاهش نیروهای امریکایی در افغانستان منجر به کاهش حمایت دولت ایالات متحده از افغانستان نخواهد شد.

به گزارش بخش سیاست آریاتودی؛ جان بارسا، معاون آژانس توسعه بین‌المللی امریکا روز دوشنبه (3 قوس – 23 نوامبر) در جریان سخنرانی در کنفرانس بین‌المللی ژینو درمورد افغانستان گفت: “برای آنهایی که اخبار درمورد تغییرات در ارقام نیروهای امریکایی را دیده اند و نگران تضعیف تعهد واشنگتن به مردم و آینده افغانستان اند: اجازه دهید اطمینان دهم که هیچ چیز فراتر از حقیقت نیست. تعهد ما راسخ باقی می‌ماند. اجازه دهید اعلام کنم که ایالات متحده امریکا یک شریک واقعی برای مردم و حکومت افغانستان می‌باشد”.

وی افزود: “آژانس توسعه بین‌المللی امریکا باور دارد که توسعه اقتصادی، نهادهای شفاف و دولت‌داری خوب از اجزای اصلی حرکت به سوی صلح می‌باشند. ما به تعهد می‌کنیم که دست به دست با دولت و بخش خصوصی کار کنیم، در صورتی که صحبت از توسعه بازار کار و ایجاد صلح در افغانستان باشد”.

به گفته بارسا، امریکا به دنبال “خودکفایی” افغانستان و افزایش تعامل با بخش خصوصی برای توسعه بیشتر این کشور، است.

پیش از این وزارت دفاع امریکا اعلام کرده بود که براساس فرمان دونالد ترامپ، ریيس جمهور این کشور برای خروج چندین هزار نظامی امریکایی از افغانستان و عراق تا تاریخ ۲۰ جنوری، آمادگی می‌گیرد.

بدین ترتیب شمار نیروهای امریکایی در افغانستان با کاهش ۲ هزار نفری به ۲.۵ هزار نفر خواهد رسید.

در حال حاضر در افغانستان حدود ۱۲ هزار نظامی ناتو مستقر اند که بیشتر از نیم آنها نظامیان غیرامریکایی اند.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email