بیشتر از دوماه از آغاز مذاکرات صلح افغانستان در دوحه، پایتخت قطر می‌گذرد و دو طرف تاکنون نتوانسته بر سر طرزالعمل گفتگوهای صلح این کشور به توافق برسند.

به گزارش آریاتودی به نقل از بی بی سی؛ بن بست در مذاکرات صلح باعث شد که روز گذشته مایک پومپئو، وزیر امور خارجه امریکا، به قطر برود و با هیات مذاکره کننده دولت افغانستان و طالبان به صورت جداگانه دیدار کند.

حبیبه سرابی، عضو هیات مذاکره کننده افغانستان می گوید که این دیدار با حضور زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان انجام شد و در آن به حفظ دستاوردهای دو دهه اخیر افغانستان تاکید شد.

با آغاز گفتگوهای صلح افغانستان خشونت‌ها نیز در این کشور به صورت بی‌سابقه افزایش یافته است. خانم سرابی می‌گوید که هیات افغانستان از افزایش خشونت‌ها ابراز نگرانی کرده و درباره حمایت امریکا از صلح پایدار در افغانستان نیز بحث شده است.

او گفته است که دو طرف به تداوم همکاری امریکا بعد از توافق صلح و برقراری آتش‌بس گفتگو کردند.

در دیدار هیات افغانستان با وزیر خارجه امریکا معصوم استانکزی، رییس هیات افغانستان حضور نداشت، در عوض سعادت منصور نادری، وزیر دولت در امور صلح در جلسه حضور داشت.

منابعی به بی‌بی‌سی گفته اند که آقای استانکزی برای مشورت با رییس جمهوری و سایر مقام‌ها به کابل آمده بود و دو هیات بر سر طرزالعمل مذاکره به توافق‌هایی نیز رسیده که برای نهایی شدنش تایید مقام‌ها در کابل لازم است.

در آستانه سفر عمران خان، نخست وزیر پاکستان به کابل دو طرف گفته بودند که به پیشرفت‌هایی در این زمینه دست یافته‌اند، تا هنوز اطلاعات دقیق در مورد پیشرفت مذاکرات صلح پس از بن بست دو و نیم ماهه ارایه نشده است.

گروه طالبان نیز دیدار هیات این گروه را با وزیر خارجه امریکا تایید کرده و محمد نعیم، سخنگوی هیات طالبان در قطر در صفحه توییترش نوشته که نشستى ميان ملابرادر، معاون سياسى و رییس دفتر گروه طالبان در قطر با وزیر خارجه امریکا صورت گرفته است.

او تاکید کرده است که در این نشست به اهمیت توافقنامه صلح میان امریکا و طالبان تاکید شده و همچنان هیات طالبان خواستار خروج اعضای این گروه از فهرست سیاه شده اند. طالبان رهایی زندانیان باقی مانده شان در زندان‌های افغانستان را مطالبه کرده و درباره مذاکره میان افغانستانی بحث کرده اند.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email