فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان سعودی گفت که کشورش باید در هر مذاکره احتمالی بین دولت امریكا و ایران در مورد توافق هسته‌ای جدید مشارکت داشته باشد.

به گزارش بخش خاورمیانه آریاتودی؛ وزیر خارجه عربستان در گفتگو با شبکه امریکایی سی‌ان‌بی‌سی (CNBC) اظهار داشت: «عربستان سعودی به دنبال مشارکت با دولت ایالات متحده در مورد یک توافق احتمالی جدید با ایران است؛ توافقی که نه تنها فعالیت‌های هسته‌ای ایران را محدود کند بلکه به دنبال هدف قرار دادن فعالیت بدخیم منطقه‌ای این کشور باشد».

وی افزود که چنین توافقی می‌تواند برجام پلاس (+JCPOA) باشد که پیرو توافق سال ۲۰۱۵ پنج عضو دایمی شورای امنیت سازمان ملل متحد، چین، فرانسه، روسیه، بریتانیا و ایالات متحده به علاوه آلمان باشد که در ازای لغو تحریم‌ها در پی محدود کردن بلندپروازی‌های هسته‌ای ایران بود.

او در این گفتگو همچنین با طرح این ادعا که ایران به دنبال تحمیل اراده خود بر منطقه با هدف صدور انقلاب خود به کشورهای همسایه است؛ تاکید کرد که ما باید این مساله را برطرف کنیم.

آقای بن فرحان سپس به برنامه تسلیحاتی و توسعه موشکی ایران اشاره کرد و گفت که توافقی دیگری نیز با عنوان برجام پلاس پلاس (++JCPOA)  می‌تواند شکل بگیرد که مسلح شدن شبه نظامیان مورد حمایت تهران، خواه حوثی‌ها در یمن باشد یا گروه‌های خاصی در عراق، سوریه یا لبنان بپردازد و مانع «گسترش ویرانی در منطقه» با استفاده برنامه موشکی ایران شود.

وزیر خارجه عربستان در ادامه این گفتگو بار دیگر تکرار کرد که اگر رییس جمهوری آینده امریکا بخواهد دوباره با ایران وارد مذاکره شود، عربستان سعودی باید در این مذاکرات مشارکت داشته باشد.

اظهارات وزیر خارجه عربستان سعودی در حالی بیان شده که جو بایدن، رییس جمهوری منتخب امریکا پیشتر و در جریان مبارزات انتخاباتی خود وعده داده بود که ایالات متحده را به برجام باز خواهد گرداند؛ توافقی که دونالد ترامپ، رییس جمهوری فعلی امریکا در سال ۲۰۱۸ دستور خروج ایالات متحده از آن را صادر کرده بود.

هر چند آقای بایدن نیز در مورد فعالیت‌های منطقه‌ای و موشکی ایران ابراز نگرانی کرده ولی جواد ظریف، وزیر خارجه ایران از ابراز تمایل کشورش برای انجام مذاکرات تازه با امریکا در صورت لغو تحریم‌ها و بازگشت به برجام خبر داده است.

آقای بن فرحان همچنین در مصاحبه‌ای که در حاشیه برگزاری نشست کشورهای عضو گروه بیست (G20) به ریاست عربستان با خبرگزاری رویترز انجام داد، تصریح کرد که کشورش مدت زمان زیادی است که از عادی سازی روابط با اسراییل پشتیبانی می‌کند.

وزیر خارجه عربستان افزود: «ما نویسندگان ابتکار صلح عربی در سال ۲۰۰۲ هستیم، ابتکاری که عادی سازی کامل روابط با اسراییل را پیش‌بینی کرده بود».

او تاکید کرد: «پیش از عادی سازی روابط ما با اسراییل باید یک اتفاق مهم رخ بدهد و آن این است که توافق صلح دایمی و جامع بین فلسطینی‌ها و اسراییلی‌ها همزمان با تاسیس کشور فلسطین در چارچوب مرزهای سال ۱۹۶۷ حاصل شود».

وزیر خارجه عربستان خاطر نشان کرد که کشورش متقاعد شده که دولت جدید امریکا به رهبری جو بایدن «سیاستی را دنبال خواهد کرد که ثبات منطقه را ارتقا دهد».

طی سه ماه گذشته و با حمایت دونالد ترامپ، رییس جمهوری امریکا برخی کشورهای عربی همچون امارات عربی متحده، سودان و بحرین به عادی سازی روابط خود با اسراییل اقدام کرده‌اند؛ اقدامی که به گفته دولت امریکا همچنان با مشارکت کشورهای عربی بیشتری ادامه خواهد یافت.

آریاتودی – بخش خاورمیانه

Print Friendly, PDF & Email