آنگلا مرکل، نخست وزیر آلمان روز یکشنبه (2 قوس – 22 نوامبر) از کندی روند گفتگوها بر سر تضمین دسترسی کشورهای فقیر جهان به واکسین ویروس کرونا ابراز نگرانی کرد.

به گزارش بخش حقوق بشر آریاتودی؛ سخنان نخست وزیر آلمان به دنبال برگزاری نشست مجازی «گروه ۲۰» به ریاست عربستان سعودی بیان شد. وی در برابر خبرنگاران در برلین گفت: «ما حالا با اتحاد واکسین (Gavi) خواهیم دید که این مذاکرات چه زمانی آغاز خواهد شد؛ زیرا من از اینکه هنوز هیچ کاری انجام نشده است نگران هستم».

به گفته خانم مرکل اتحادیه اروپا و امریکا تاکنون به توافق هایی با شرکت های داروسازی دست یافته اند و تامین واکسین کرونا برای آنها تضمین شده است. اظهارات نخست وزیر آلمان در حالی بیان می شود که رهبران کشورهای عضو «گروه ۲۰» در پایان نشست مجازی خود در بیانیه ای تاکید کردند که از هیچ تلاشی برای تضمین دسترسی کشورهای فقیر جهان به واکسین کرونا فروگذار نخواهند کرد.

این در حالی است که سازمان بین المللی «اتحاد واکسین» (Gavi) هنوز به بودجه ای سه میلیارد و ۸۰۰ میلیون یورو برای «توزیع منصفانه» واکسین کرونا نیاز دارد.

آلمان وعده داده است که ۵۰۰ میلیون یورو به برنامه جهانی واکسیناسیون (Covax) که تحت مدیریت سازمان «اتحاد واکسین» قرار دارد کمک خواهد کرد. آنگلا مرکل در این باره گفت: «مهمترین مساله برای من این است که برنامه جهانی واکسیناسیون با کمک های مالی جمع آوری شده بتواند مذاکره با تولیدکنندگان واکسین را ادامه دهد».

مقامات امریکایی ابراز امیدواری کرده اند که با آغاز روند واکسیناسیون در برابر بیماری همه گیر «کووید ۱۹» در اواسط ماه دسمبر (اواخر قوس) بتوانند تا پایان سال جاری میلاری ۲۰ میلیون نفر را در این کشور واکسینه کنند. برخی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیز از حالا در تدارک آغاز کارزار واکسیناسیون در مقابل «کووید ۱۹» هستند.

شیوع ویروس کرونا در سطح جهان تاکنون جان بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر را گرفته است.

آریاتودی – بخش حقوق بشر

Print Friendly, PDF & Email