مایک پومپئو، وزیر امور خارجه امریکا که به قطر سفر کرده در گفتگو با روزنامه الرایه این کشور، گفت: «قطر شریک مهمی در مسیر ایجاد صلح در افغانستان است».

به گزارش بخش سیاست آریاتودی؛ پومپئو با بیان اینکه “پیشرفت واقعی” در روند مذاکرات میان دولت افغانستان و طالبان صورت گرفته است، اظهار داشت: «این مذاکرات چند ماه دیگر ادامه خواهد داشت. قطر تنها میزبان مذاکرات نیست بلکه شریک مهمی در مسیر ایجاد صلح در افغانستان نیز است. قطر نقش سازنده ای در مذاکرات داشت و این نیز شانس موفقیت گفتگوها را افزایش داد».

وی همچنین با ابراز امیدواری نسبت به پیشرفت در روند مذاکرات طی هفته های آتی، گفت که واشنگتن خواستار کاهش خشونت ها از سوی طرفهای مذاکرات شده است.

 روند مذاکرات صلح با طالبان

نخستین اقدام امریکا برای برقراری مذاکرات صلح بین طالبان و گروه‌های افغانستانی دوران ریاست جمهوری باراک اوباما صورت گرفت. مقامات واشنگتن در سال‌های 2011 تا 2013 چند بار به این اقدام متوسل شده، اما ناکام ماندند.

موضوع برقراری مذاکرات صلح پس از انتخاب دونالد ترامپ به‌عنوان رییس‌جمهور امریکا در 2017 دوباره مطرح شد. نمایندگان امریکا و طالبان در تاریخ 25 فبروری 2019 برای مذاکرات صلح در دوحه برای نخستین بار گردهم آمدند.

زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه رییس‌جمهور امریکا در امور افغانستان در سپتمبر 2019  از حصول توافق بین طرفین خبر داده و اعلام کرد که منتظر تصویب این توافقنامه از سوی دونالد ترامپ بوده‌اند. در همان روزها بر اثر یک حمله تروریستی در کابل یک سرباز امریکایی جان باخت و ترامپ بدین دلیل تصویب آن را به حالت تعویق درآورد.

مذاکرات بین نمایندگان امریکا و طالبان در دسمبر 2019 از سرگرفته شد و با اجماع طرفین برای برقراری یک آتش‌بس فعلی با عنوان «کاهش خشونت» به پایان رسید. این مذاکرات در تاریخ 22 فبروری 2020 مجددا از سر گرفته شده و طرفین پس از 7 روز در 29 فبروری توافقنامه صلح را امضا کردند.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email