کنفرانس کشورهای حامی مالی افغانستان، در روزهای ۲۳- ۲۴ نوامبر (3 و 4 قوس) برگزار می‌شود. این کنفرانس میزان تعهدات مالی کشورهای کمک کننده برای چهار سال آینده را مشخص می‌کند.

به گزارش بخش سیاست آریاتودی به نقل از بی بی سی؛ وزارت امور خارجه افغانستنان در خبرنامه‌ای گفته است که حنیف اتمر، وزیر خارجه و عبدالهادی ارغندیوال، وزیر مالیه افغانستان برای شرکت در کنفرانس ژینو عازم سوییس شدند.

کنفرانس‌های تعهدات مالی برای بازسازی افغانستان هر چهار سال برگزار می‌شود. کنفرانسهای قبلی تعهدات مالی در سال ۲۰۱۶ در بروکسل و در توکیو در سال ۲۰۱۲ برگزار شدند.

کنفرانس ژینو در حالی برگزار می‌شود که مذاکرات صلح دوحه میان نمایندگان دولت و طالبان در دوحه قطر جریان است.

طالبان با نشر اعلامیه‌ای از برگزاری کنفرانس ژینو “استقبال” کرده و از جامعه جهانی خواسته که با “هماهنگی” با طالبان “این کمک‌ها را توزیع کنند”.

دستور کار کنفرانس ژنو

کشور فنلند، سازمان ملل و دولت افغانستان برگزاری کنفرانس ژینو ۲۰۲۰ را برعهده گرفته اند. این کنفرانس در سطح وزیران است و انتظار می‌رود نمایندگان بیش از ۷۰ کشور و نهادهای بین‌المللی را گردهم آورد.

برنامه اصلی کنفرانس در روز ۲۴ نوامبر است و روز ۲۳ نوامبر نیز برنامه‌های جانبی در نظر گرفته شده است. نشست‌های دو روز به صورت مجازی برگزار می‌شود؛ اما امور تدارکاتی، تنظیم و ترجمه همزمان از هوتل “پلس دنیشن” ژینو انجام می‌شود.

نشست اصلی در روز ۲۴ نوامبر با سخنرانی اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان و آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد افتتاح می‌شود.

ریاست نشست را پیکا اویستو، وزیر امور خارجه فنلند، حنیف اتمر، وزیر خارجه افغانستان و دبوره لیونز، نماینده دبیرکل سازمان ملل در امور افغانستان برعهده دارند.

نمایندگان کشورها و نهادهای بین المللی نیز در کنفرانس سخنرانی می‌کنند.

روز ۲۳ نوامبر نیز سه نشست برگزار می‌شود که به بحث در مورد چالش‌های عمده در افغانستان می‌پردازد:

– تامین صلح پایدار با تاکید بر دو موضوع محوری حقوق بشر و مشارکت زنان و ادغام مجدد مهاجران و بازگشت‌کنندگان

– روش‌های سازمانی و اجتماعی برای مبارزه با فساد

– اولویت‌های اقتصادی و موثریت کمک‌ها

بیانیه‌ای از جانب جامعه مدنی افغانستان نیز در کنفرانس ژینو ارایه خواهد شد.

دو سال پیش در ۲۸ اکتوبر ۲۰۱۸ کنفرانس تجدید تعهدات بین المللی با افغانستان در ژینو سوییس برگزار شده بود.

اهداف کنفرانس

هدف از این کنفرانس تعهدات مالی جامعه بین المللی برای توسعه افغانستان برای چهار سال آینده ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۵است.

علاوه بر تعهدات کمک مالی، چارچوب توسعه‌ای افغانستان، یک اعلامیه سیاسی مشترک و یک “معماری جدید” برای مصرف کمکهای بین المللی در افغانستان از جمله اهداف کنفرانس ژینو ۲۰۲۰ است.

دو سال پیش در نوامبر ۲۰۱۸، کنفرانس ارزیابی و تجدید تعهدات کشورهای حامی مالی افغانستان در ژینو سوییس برگزار شده بود.

نمایندگان کشورها با این هدف به این کنفرانس ژینو می‌آیند که بنیان پایدار برای صلح افغانستان نیاز به تداوم حمایت جامعه جهانی دارد.

اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان گفته است که “وقتی صلح در افغانستان تامین شود، پیش بینی ما این است که نه تنها شرایط برای بازگشت میلیونها تن از مهاجرین به کشورشان فراهم می‌گردد، بلکه ما با وظیفه دشوار ادغام مجدد جنگجویان طالب نیز روبرو خواهیم گشت”.

فنلند در رهبری کنفرانس برای افغانستان پیامی دارد؟

در حالی که موضوع حقوق و آزادی‌های زنان نگرانی اصلی در روند مذاکرات صلح افغانستان است دولت فنلند، کشوری که زنان جوان رهبری دولت را در دست دارند همراه با دولت افغانستان و سازمان ملل ریاست مشترک کنفرانس ژینو سال ۲۰۲۰ را برعهده دارند.

پیکا اویستو، وزیر امور خارجه و ویلی اسکیناری، وزیر توسعه و تجارت خارجی فنلند در این کنفرانس خواهند بود.

یانی تالاس، فرستاده ویژه کشور فنلند برای برگزاری کنفرانس ژینو ۲۰۲۰ می‌گوید “سازماندهی کنفرانس تحت این شرایط برای فنلند دستاورد چشمگیری است. مهم است که ما حالا از افغانستان حمایت کنیم که نتایج قابل توجه تاکنون با حمایت جامعه بین المللی از جمله فنلند حاصل شده است”.

او افزوده است که “در حقیقت، حمایت بین المللی و تعهد بلندمدت نسبت به افغانستان اکنون بیش از هر زمان دیگری مهم است”.

افغانستان چقدر پول نیاز دارد؟

همزمان با خروج زمان‌بندی شده نیروهای بین‌المللی از افغانستان یک چارچوب زمانی برای افغانستان موسوم به “دهه تحول” تعریف شد که افغانستان تا سال ٢٠٢٤ به “خودکفایی و خوداتکایی” اقتصادی برسد.

قرار است کنفرانس ژینو تعهدات مالی برای توسعه افغانستان را تا پایان سال ۲۰۲۴ که پایان دهه تحول است را اعلام کند.

کمک‌های ناتو و امریکا به بودجه نیروهای امنیتی افغانستان، آموزش و تجهیز ارتش و پولیس و نیروهای امنیتی این کشور در نشست‌های ناتو صورت می‌گیرد.

برخی ارزیابی‌ها حکایت از کاهش ۲۰ درصدی کمک‌ها تا پایان دهه تحول دارد. کنفرانس ژینو چارچوبی را برای میزان کاهش کمک‌ها بنا به توانایی دولت افغانستان در مورد تامین بودجه عادی و توسعه‌ای مشخص می‌کند.

عبدالهادی ارغندیوال در پارلمان گفت که این کشور از جامعه جهانی خواهد خواست که مصرف کمک‌های توسعه‌ای تا ۶۵ درصد از طریق بودجه دولت افغانستان به مصرف برسد. او افزود که اکنون ۴۹ درصد این کمک‌ها از طریق بودجه افغانستان مصرف می‌شود.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email