اشرف غنی، ریيس جمهور افغانستان در واکنش به پرتاب 23 فروند راکت صبح روز یکشنبه به مناطق مختلف شهر کابل که منجر به کشته و زخمی شدن ده‌ها غیرنظامی شد؛ با انتشار پیامی ضمن محکوم کردن این “حملات تروریستی” تاکید کرد: “به تلاش‌های مشترک برای از بین بردن تروریسم جهانی و حمایت از استراتیژی ضد تروریسم شورای امنیت سازمان ملل متحد نیاز داریم”.

به گزارش بخش سیاست آریاتودی؛ رییس جمهوری افغانستان گفته است: “استراتیژی مقابله با تروریسم و ​​ادامه حمایت شورای امنیت سازمان ملل از روند صلح افغانستان به یک راه حل سیاسی منجر می شود. کاهش قابل توجه خشونت‌های مداوم در کشور و پذیرش آتش‌بس دایمی، هر دو زمینه را برای رویکرد صلح فراهم می‌کند که مهمترین نیاز و اولویت ماست”.

رییس جمهور افغانستان به مقامات ‌ذی‌ربط دستور داد عاملان این حملات را دستگیر و مجازات كنند.

در همین راستا؛ عبدالله عبدالله، ریيس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان نیز تاکید کرد:‌ “با تاسف در حملات کور، وحشیانه و غیرانسانی تروریست‌های بزدل به شهر کابل، تلفات و خساراتی به غیرنظامیان بی‌گناه وارد شده است. حملات نا روای دشمن زبون و جنایت‌کار را محکوم می‌کنیم. این حملات نشان‌دهنده درماندگی، شکست و ناامیدی دشمن از پیروزی در میدان جنگ و ناتوانی و هراس از رویارویی با نیروهای شجاع امنیتی و دفاعی افغانستان است”.

وی افزود: “مردم افغانستان با چنین حملاتی از پا نخواهند افتاد و تسلیم تروریسم نخواهند شد. ایجاد ترس و وحشت تروریست‌ها را به هدف شان نمی‌رساند و سرانجام گروه‌های تروریستی نابود خواهند شد. به روح قربانیان حملات تروریستی امروز درود می‌فرستیم و با خانواده‌های قربانیان ابراز همدردی و غم‌شریکی می‌کنیم”.

همچنین راس ویلسن، سرپرست سفارت امریکا در کابل با انتشار پیامی در حساب تویيتر خود نوشت: “مردم افغانستان نباید در ترس زندگی کنند. با همکاران افغانستانی کار می‌کنیم تا جلو این حملات را بگیرند”.

دفتر نمایند‌گی اتحادیه اروپا در کابل نیز حمله راکتی به این شهر را «اقدام وحشت‌ناک» و نقض حقوق بشردوستانه بین‌المللی خوانده و اعلام کرد که در این حمله‌ غیرنظامیان هدف قرار گرفته‌اند.

گفتنی است صبح در پی اصابت 23 فروند راکت در مناطق مختلف شهر کابل پایتخت این کشور تاکنون 8 غیرنظامی کشته و 31 تن دیگر زخمی شده‌اند.

وزارت کشور افغانستان اعلام کرده است که شلیک راکت‌ها از منطقه چهارم و هفدهم، منطقه تهیه مسکن و بادام باغ با استفاده از دو موتر صورت گرفته است.

سفارت ایران در افغانستان با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد: “یکی از راکت‌های شلیک شده صبح امروز شنبه در محوطه سفارت ایران در کابل فرود آمده و آسیب‌های متعددی به ساختمان وارد شده اما تلفاتی در برنداشت و کلیه پرسنل سفارت در سلامت کامل به سر می‌برند”.

گفتنی است گروه تروریستی طالبان طی روزهای اخیر حملات گسترده‌ای را علیه مراکز دولتی و امنیتی در مرکز و شهرستان‌های ولایات مختلف افغانستان آغاز کرده و درگیری‌ها باعث کشته شدن غیرنظامیان و تخریب زیرساخت‌ها در این کشور شده است.

از آغاز مذاکرات صلح میان هیات‌های دولت و طالبان در دوحه، پایتخت قطر در اوایل سپتمبر گذشته، خشونت‌ها در سراسر افغانستان افزایش یافته است.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email