عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان به منظور جلب حمایت از تلاش‌های صلح افغانستان عصر روز جمعه (30 عقرب – 20 نوامبر) با رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه در استانبول گفتگو کرده است.

به گزارش آریاتودی به نقل از بی بی سی؛ آقای عبدالله در راس یک هيأت عالی‌رتبه دولتی در سفر دو روزه به ترکیه با رییس جمهور، وزیر خارجه و وزیر دفاع و برخی دیگر از مقام‌های کشور ترکیه دیدار کرده است.

در صفحه رسمی فیسبوک شورای عالی مصالحه آمده که رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه در دیدار با عبدالله عبدالله گفته است: “از تلاش‌های صلح در افغانستان حمایت می‌کند و خواهان برقراری صلح مورد حمایت مردم افغانستان و قطع جنگ در آن کشور” است.

آقای عبدالله همچنین گفته است: “در این دیدار خواهان ادامه‌ حضور و کمک‌ ترکیه برای افغانستان در تلاش برای دست‌یافتن به صلح با عزت و پایدار شدیم.”

 

.

ترکیه از متحدان نزدیک افغانستان است و در سال‌های گذشته با این کشور در عرصه‌های مختلف همکاری کرده است.

روز گذشته آقای عبدالله در دیدار با علی ارباش، رییس سازمان امور دینی (دیانت) جمهوری ترکیه خواهان حمایت علمای کشور ترکیه در صلح افغانستان شد.

امروز آقای عبدالله نماز جمعه را در مسجد جنجالی ایاصوفیا در شهر استانبول خواند.

 

.

عبدالله عبدالله در نماز جمعه در مسجد جامع ایا‌صوفیه در استانبول شرکت کرد

در ماه جولای، به درخواست آقای اردوغان، دادگاهی در ترکیه قانونی بودن ایاصوفیه به عنوان موزه را لغو کرد. این مکان در دهه ۱۹۳۰ پس از اعلام جمهوری در ترکیه به دستور کمال آتاتورک به یک موزه سکولار تبدیل شده بود.

روز گذشته نیز آقای عبدالله با مولود چاووش اوغلو، وزیر امورخارجه و خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه در انقره دیدار و گفتگو کرد.

 

.

پیش از این زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان، نیز در سفری به ترکیه با مقام‌های ترکیه در مورد روند صلح افغانستان دیدار و گفتگو کرده بود.

آقای عبدالله پیش از این در راستای جلب حمایت از تلاش‌های صلح، به کشورهای ایران، پاکستان و هندوستان نیز سفر کرده است.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email