شرکت داروسازی «سینوفارم» در چین اعلام کرد دو واکسین آزمایشی خود برای پیشگیری از ابتلا به بیماری کووید۱۹ را تاکنون به طور «اضطراری» به نزدیک به یک میلیون نفر تزریق کرده است.

به گزارش بخش جهان آریاتودی؛ با این حال این شرکت دولتی تاکنون داده‌های آزمایش بالینی از میزان کارایی این دو واکسین را منتشر نکرده است.  چین در تابستان امسال مجوز استفاده از واکسین‌های تائید نشده را در مواردی که «اضطراری» ارزیابی شود صادر کرد. به این ترتیب دانشجویان یا کارکنانی که به خارج سفر می‌کنند همچنین افرادی که مانند کارکنان بخش بهداشت و درمان به طور خاص در معرض ابتلا به ویروس کرونا هستند، واکسینه شده‌اند.

لیو جینگ ژن، مدیرعامل شرکت «سینوفارم» گفت: «واکسین‌های ما به نزدیک به یک میلیون نفر تزریق شده است و گزارشی مبنی بر اثرات جانبی شدید دریافت نکرده‌ایم».

شرکت «سینوفارم» همچنین تاکید کرد که تاکنون هیچ‌کدام از افرادی که واکسین به آنها تزریق شده، به ویروس کرونا مبتلا نشده‌اند. این در حالی است که طبق اعلام «سینوفارم» این افراد «به بیش از ۱۵۰ کشور» سفر کرده‌اند.

هم اکنون چهار واکسین چینی برای پیشگیری از ابتلا به بیماری کووید۱۹ به مرحله سوم آزمایش بالینی روی انسان رسیده است. مرحله سوم آخرین مرحله پیش از صدور مجوز برای استفاده از واکسین‌ها محسوب می‌شود.

شمار مبتلایان به بیماری کووید۱۹ در چین که محل اولیه ظهور ویروس کرونا در میان انسان‌ها بود اکنون بسیار کم است. به همین دلیل آزمایش بالینی مرحله سوم واکسین‌های ساخت چین در خارج از این کشور انجام می‌شود. در همین راستا آزمایش مرحله سوم دو واکسین ساخت شرکت «سینوفارم» هم اکنون در امارات عربی متحده، آرژانتاین، پرو، مصر و اردن در جریان است.

شی جین پینگ، رییس جمهوری چین وعده داده است که هر کدام از واکسین‌های تولیدشده در این کشور «دارایی عمومی جهان» خواهد بود. به گفته رییس جمهوری چین واکسین‌های ساخت این کشور در اختیار کشورهای در حال توسعه قرار خواهد گرفت.

آریاتودی – بخش جهان

Print Friendly, PDF & Email