شمار مبتلایان به ویروس کرونا در سراسر جهان تا پایان روز جمعه ۲ نوامبر (۳۰ عقرب) به بیش از ۵۷ میلیون و ۶۶۲ هزار نفر و شمار قربانیان آن به بیش از ۱ میلیون و ۳۷۲ هزار و ۶۶۰ نفر رسید.

به گزارش آریاتودی به نقل از یورونیوز؛ ایالات متحده امریکا با بیش از ۱۲ میلیون و ۱۴۸ هزار و ۸۰۰ مبتلا و بیش از ۲۵۹ هزار قربانی همچنان بالاترین آمار ابتلا به کووید۱۹ و مرگ ناشی از آن را در سراسر جهان به خود اختصاص داده است.

تنها در شبانه‌روز گذشته بیش از ۷۵ هزار مورد جدید ابتلا به کووید۱۹ در این کشور ثبت شده و ۸۱۲ نفر نیز از این بیماری جان باخته‌اند.

پس از ایالات متحده، پنج کشوری که بالاترین آمار ابتلا را دارند عبارتند از: هند، برازیل، فرانسه، روسیه و اسپانیا.

پنج کشوری که پس از ایالات متحده بیشترین آمار مرگ و میر کرونا در جهان را دارند نیز عبارتند از: برازیل، هند، مکزیک، بریتانیا، ایتالیا.

ایران در حال حاضر در این جدول با اتکا به داده‌های وزارت بهداشت، چهاردهمین کشور جهان با بالاترین شمار ابتلا و هشتمین کشور با بیشترین شمار مرگ و میر محسوب می‌شود.

افزایش شمار مبتلایان به این ویروس در حالی است که تنها یکماه تا تعطیلات کریسمس و سپس سال جدید میلادی باقی مانده و مردم و دولت‌ها بویژه در کشورهای غربی، با وجود انتشار اخبار خوش ساخت واکسین کرونا، امید چندانی به برگزاری این جشن‌ها به روال سال‌های گذشته ندارند.

شیوع کرونا در ایران

بنا بر اعلام سیما لاری، سخنگوی وزارت بهداشت ایران طی ۲۴ ساعت منتهی به جمعه سی ام عقرب، ۱۳ هزار و ۲۶۰ بیمار جدید شناسایی شده و در همین مدت ۴۷۹ نفر نیز جان باخته‌اند. با احتساب این آمار شمار کل مبتلایان به کرونا به ۸۲۸ هزار و ۳۷۷ نفر و شمار کل قربانیان به ۴۳ هزار و ۸۹۶ نفر می‌رسد.

روز جمعه نادر توکلی، معاون درمان ستاد کرونای ولایت تهران هشدار داد که با ادامه وضع موجود «وقوع مرگ‌های چهار رقمی دور از انتظار نخواهد بود».

خبرگزاری برنا نیز به نقل از حسین ذوالفقاری، رییس کمیته اجتماعی و امنیتی ستاد ملی مبارزه با کرونا اعلام کرد که در حال حاضر به اتکای گزارش‌های وزارت بهداشت ۱۶۰ شهر در وضعیت قرمز، ۲۰۸ شهر در وضعیت نارنجی و ۸۰ شهر در وضعیت زرد هستند.

او با اشاره به آغاز اجرای مقررات جدید مقابله با شیوع کرونا از روز شنبه اول قوس، از وضع جریمه‌های سنگین برای خاطیان خبر داد و گفت: «اگر افراد غیر بومی وارد شهر‌های با وضع نارنجی شوند در صورت مشاهده در هر ۲۴ ساعت ۵۰۰ هزار تومان جریمه می‌شوند و اگر وارد شهر‌های با وضع قرمز شوند در هر ۲۴ ساعت یک میلیون تومان جریمه می‌شوند».

آریاتودی – بخش ایران

Print Friendly, PDF & Email