خانواده یما سیاوش، مجری مطرح افغانستان که دو هفته قبل در انفجاری جان باخت؛ از دولت افغانستان خواسته که در باره “قتل مرموز” او تحقیق کند.

به گزارش آریاتودی به نقل از بی بی سی؛ در نامه سرگشاده خانواده سیاوش که به ریاست جمهوری افغانستان و چندین نهاد دیگر فرستاده شده، آمده است که بانک مرکزی افغانستان اصرار به استخدام او در این نهاد داشت.

خانواده او افزوده که چند هفته از آغاز کارش در بانک نگذشته بود که به‌ طور مرموز با انفجار بمبی در موتر دولتی مربوط به بانک مرکزی کشته شد و “سوالات و ابهاماتی” درباره این حادثه، نزد خانواده او وجود دارد.

در این نامه آمده که موتر آقای سیاوش که او را از خانه تا بانک می‌برد مجهز به مکان‌یاب (جی‌پی‌اس) بوده است. روز پنجشنبه (۱۵عقرب – 5 نوامبر) پس از انتقال یما سیاوش به منزل، دوباره به بانک رفته و روز جمعه باید در پارکینگ بانک پارک شده باشد و روز شنبه (۱۷ عقرب) هنگام انتقال یما منفجر شده است. خانواده یما همچنین خواستار بررسی تردد این موتر شده است.

آنان افزوده که اگر خودرو یما سیاوش در پارکینگ بانک مرکزی، پارک شده باشد، این محل مجهز به دوریین‌های امنیتی است. در این نامه آمده موترهایی که در اطراف ارگ ریاست جمهوری تردد دارند، از طریق بالونی که بر فراز ارگ قرار دارد رصد می‌شوند. آنها خواستار بررسی اطلاعات ثبت شده توسط این بالون امنیتی شده اند‌.

خانواده آقای سیاوش گفته که نوعیت انفجار با استفاده از ماین مغناطیسی نبوده، زیرا بر اثر انفجار یما به سمت بالا و بیرون پرتاب شده و زمین نیز بر اثر انفجار شکافته شده است.

خانواده یما سیاوش، مسوولان بانک مرکزی را به بی‌اعتنایی متهم کرده و افزوده که رییس بانک از همکاری با ادارات امنیتی سخن گفته، اما حاضر به همکاری با مراجع حقیقت یاب نیست.

داوود سیاوش، پدر یما خواستار محاکمه عاملان این حادثه شده و گفته است که اگر در مدت یک ماه به سووالات آنان پاسخ داده نشود، از نظر آنها “حکومت قاتل است”.

صبح روز هفده عقرب ساعت ۷:۴۵ انفجاری در منطقه مکروریان چهارم کابل رخ‌ داد که یما سیاوش، مجری سابق تلویزیون خصوصی طلوع و دو نفر دیگر در این حادثه کشته شدند.

شدت انفجار به حدی قوی بود که موتر کاملا نابود شد.

یما سیاوش، متولد ولسوالی کوهستان ولایت کاپیسا بود. او در رشته حقوق و علوم سیاسی مدرک لیسانس داشت. نزدیک به یک دهه با رسانه‌های مختلف این کشور کار کرده بود و یکی از مجریان مطرح بود. او اخیرا به عنوان مشاور امور روابط عمومی بانک مرکزی افغانستان آغاز به کار کرد.

آریاتودی – بخش حقوق بشر

Print Friendly, PDF & Email