یک گزارش تحقیقی وزارت دفاع استرالیا که مدت ها در جریان بود می گوید “شواهد معتبری” وجود دارد که نیروهای ویژه ارتش در جریان جنگ افغانستان ۳۹ نفر را به طور غیرقانونی کشته اند.

به گزارش بخش حقوق بشر آریاتودی؛ وزارت دفاع استرالیا (اِی دی اف) روز پنجشنبه (29 عقرب – 19 نوامبر) یافته های این تحقیقات چهار ساله درباره بدرفتاری نیروهایش را منتشر کرد. در جریان این تحقیقات در مجموع ۵۷ حادثه بررسی شد و هزاران نفر شهادت دادند.

ژنرال انگس کمپبل فرمانده ارشد وزارت دفاع گفت که “موارد خجالت آوری” از یک “فرهنگ جنگ آوری” در میان برخی سربازان فاش شده است.

او گفت که این گزارش می گوید که ۲۵ سرباز “اس اِی اس” (نیروهای ویژه هوایی) در این کشتارها دست داشته اند که “هیچ کدام در گیر و دار جنگ روی نداده است”.

ژنرال کمپبل گفت: “ادعا نمی شود که هیچ یک از این ها در شرایطی اتفاق افتاده که عامل ارتکاب دچار ابهام، سردرگمی یا اشتباه بوده است”.

“به علاوه تک تک کسانی که در جریان تحقیقات از آنها پرس و جو شد کاملا قوانین درگیری مسلحانه و مقررات گشودن آتش تحت شرایطی که عمل کرده اند را درک می کرد”.

دفتر اسکات موریسون نخست وزیر استرالیا گفت که او در تماسی تلفونی با اشرف غنی رییس جمهور افغانستان “اندوه عمیق” خود را در این مورد ابراز کرده است.

آقای غنی گفت؛ به او اطمینان داده شده که استرالیا به “اطمینان از اجرای عدالت” متعهد است.

این تحقیقات – توسط بازرس کل وزارت دفاع استرالیا – پشت درهای بسته انجام شد، در نتیجه جزییات کمی از آن تا امروز گزارش شده است. مسوولان این تحقیقات قدرت طرح اتهام جنایی را نداشتند.

آقای موریسون هفته پیش اخطار داد که این گزارش “حاوی خبرهای سخت و آزاردهنده ای برای استرالیایی ها خواهد بود”.

او گفت که یک بازرس ویژه برای بررسی پیگرد قضایی عوامل این جنایات با کمک اطلاعات مندرج در این گزارش منصوب خواهد شد.

دولت گفت که یک هیات مستقل نظارتی هم تشکیل خواهد شد تا خواستار “پاسخگویی و شفافیت در رده های خارج از سلسله فرماندهی در وزارت دفاع شود”.

استرالیا در حال حاضر حدود ۴۰۰ سرباز در افغانستان دارد که در کنار امریکا و سایر متحدان به عنوان بخشی از تلاش ها برای حفاظت از امنیت عمل می کنند.

آریاتودی – بخش حقوق بشر

Print Friendly, PDF & Email