اعضای دموکرات مجلس نمایندگان امریکا روز چهارشنبه (28 عقرب – 18 نوامبر) بار دیگر نانسی پلوسی، رییس کنونی این مجلس را به عنوان نامزد خود برای این سمت در کنگره آینده برگزیدند.

به گزارش آریاتودی به نقل از یورونیوز؛ نانسی پلوسی، ۸۰ ساله از سال ۲۰۱۹ و پس از پیروزی دموکرات ها در انتخابات میان دوره ای سال ۲۰۱۸ ریاست مجلس نمایندگان را برعهده دارد. او پیش از این بین سال های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۱ نیز رییس مجلس نمایندگان بود. او اولین زنی است که به ریاست مجلس نمایندگان ایالات متحده رسیده است.

پیش بینی می شود نانسی پلوسی در دوره دو ساله پیش رو وظیفه دشوار ایجاد اتحاد در فراکسیون حزب دموکرات در مجلس نمایندگان را برعهده داشته باشد. دموکرات ها در انتخابات سوم نوامبر (۱۳ عقرب) برخلاف پیش بینی ها در افزایش تعداد کرسی های خود در مجلس نمایندگان موفق نبودند. آنها نه تنها از آغاز سال ۲۰۲۱ چند کرسی خود در مجلس نمایندگان را به جمهوریخواهان واگذار خواهند کرد؛ بلکه احتمالا شاهد افزایش شکاف های درون حزبی نیز همزمان با آغاز به کار دولت جو بایدن، رییس جمهوری منتخب امریکا خواهند بود.

اعضای دموکرات مجلس نمایندگان طی دو سال گذشته با توجه به تنش شدید در روابط نانسی پلوسی با رییس جمهوری کنونی ایالات متحده پشت سر او در برابر دونالد ترامپ متحد شده بودند. رییس مجلس نمایندگان سال گذشته نقشی کلیدی در جریان بررسی و تصویب طرح استیضاح رییس جمهوری در این مجلس ایفا کرد. او و دونالد ترامپ ماه ها است که با یکدیگر گفتگو نکرده اند. رییس جمهوری امریکا بارها در توییت ها یا سخنرانی ها خود از رییس مجلس نمایندگان به عنوان «نانسی دیوانه» یاد کرده است.

نانسی پلوسی که اوایل سال جاری پس از سخنرانی سالانه دونالد ترامپ در نشست کنگره متن اظهارات رییس جمهوری را پاره کرده بود در جریان رای گیری روز چهارشنبه در فراکسیون حزب دموکرات رقیبی نداشت. او به این ترتیب با توجه به اکثریت دموکرات ها در مجلس نمایندگان آینده به احتمال زیاد بار دیگر در ماه جنوری سال ۲۰۲۱ به ریاست مجلس نمایندگان انتخاب خواهد شد.

رای گیری برای تعیین گزینه دموکرات ها در انتخابات ریاست مجلس نمایندگان به دلیل شیوع ویروس کرونا به صورت مجازی برگزار شد. ستنی هویر و جیم کلیبورن نیز در جریان این رای گیری بار دیگر به عنوان رهبر اکثریت دموکرات در مجلس نمایندگان و نفر سوم حزب در این مجلس انتخاب شدند.

آریاتودی – بخش جهان

Print Friendly, PDF & Email