با نزدیک شدن به روز رسمی انتخابات سراسری در امریکا، جو بایدن و دونالد ترامپ، دو نامزد دموکرات و جمهوری‌خواه با سفر به ایالت‌های مرکزی این کشور، به دنبال جذب آرا از شهروندانی هستند که در انتخابات گذشته به آنها روی خودش نشان نداده بودند؛ جو بایدن به آیوا رفته و آقای ترامپ هم به مینه‌سوتا سفر کرده است.

جو بایدن که نظرسنجی‌ها او را پیشتاز رقابت امسال معرفی می‌کنند؛ روز جمعه، ۳۰ اکتوبر، به ایالت آیوا رفت؛ ایالتی که در سال ۲۰۱۶ با ۱۰ درصد اختلاف دونالد ترامپ را به هیلاری کلینتون ترجیح داد. آقای بایدن حتا در جریان نخستین رقابت درون حزبی در آیوا، نتوانست با پیت بوجچیچ و برنی سندرز و الیزابت وارن، دیگر نامزدهای حزب دموکرات در آیوا رقابت کند و همین موجب شد کارزار انتخاباتی خود را با شکستی بزرگ در این ایالت کلید بزند.

همزمان، دونالد ترامپ با سفر به مینه‌سوتا نشان داده که امیدوار است این ایالت را که سال ۲۰۱۶ با اختلاف کمی، به خانم کلینتون روی خوش نشان داده بود جذب خود کند.

مینه‌سوتا که شهر مینیاپولیس آن در ۶ ماه گذشته و پس از مرگ جورج فلوید، کانون اعتراضات به خشونت پولیس و جنبش «جان سیاهان مهم است» بوده، به طور سنتی به نامزدهای دموکرات رای داده است.

جو بایدن که از زمان همه‌گیری ویروس کرونا سفرهای ایالتی خود را محدود کرده و مانند آقای ترامپ میتینگ‌های بزرگ برگزار نمی‌‍کند، در چند روز باقی‌مانده به روز رسمی انتخابات (سوم نوامبر) سفرهای متعددی را در پیش گرفته است. او روز جمعه علاوه بر آیوا، به ویسکانسن و مینه‌سوتا هم رفت و پر سفرترین روز کارزار خود را رقم زد.

آقای بایدن که در نظرسنجی‌ها با حدود ۱۰ امتیاز در سطح ملی پیش است؛ در ایالت‌های رقابتی و حساس چون فلوریدا، پنسیلوانیا، میشیگان و ویسکانسن تنها حدود ۵ درصد یا کمتر با آقای ترامپ فاصله دارد و همین پیش‌بینی درباره نتایج نهایی انتخابات امسال را بسیار دشوار کرده است.

روز جمعه، ۳۰ اکتوبر، گزارش شد که تاکنون ۸۵ میلیون امریکایی از طریق پست یا حضور در مراکز رای‌گیری، آرای خود را تسلیم کرده‌اند. این رکورد جدیدی برای رای دادن پیش از موعد طی ۱۱۰ سال گذشته در امریکا است و انتظار می‌رود میزان مشارکت در انتخابات به قدری بالا باشد که رکورد سال ۱۹۰۸ را بشکند.

بنابر همین گزارش‌ها؛ از میان این ۸۵ میلیون رای، ۵۵ میلیون نفر به صورت پستی رای داده‌اند.

هارن ممتد، مانع سخنرانی بایدن در مینه‌سوتا

جو بایدن روز جمعه در بیرون پارک ایالتی فیرگراوند مینه سوتا برای ۲۲ دقیقه در یک مراسمی که به علت کرونا همه با موتر در آن شرکت کرده بودند سخنرانی کرد اما هارن ممتد موترهای حامی دونالد ترامپ بارها سخنرانی او را مختل کردند.

او در واکنش به این اعتراض با هارن گفت: «می‌دانید چرا آنها نمی خواهند صدای من را بشنوند. چون به شنیدن صدای رییس جمهوری که هیچ وقت چیزی نمی‌گوید عادت کرده‌اند. آنها به هیچ نشنیدن عادت کرده‌اند».

او یک بار دیگر هم وقتی از ضرورت ماسک زدن سخن می‌گفت با هارن ممتد حامیان ترامپ روبرو شد و گفت: «این یک بیانیه سیاسی نیست؛ مانند هارن کردن آن افراد بدقواره آن طرف». این اظهارات آقای بایدن به بلندتر شدن هارن موترهای مخالف او انجامید.

آقای بایدن عملکرد رقیبش دونالد ترامپ در مبارزه با کرونا را به اصلی‌ترین موضع انتخاباتی خود تبدیل کرده و روز جمعه هم یک بار دیگر گفت: «دونالد ترامپ پرچم سفید تسلیم را بالای سر برده؛ اما نه مردم تسلیم خواهند شد و نه من».

او همچنین به جامعه بزرگ سومالی-امریکایی‌های مقیم مینه‌سوتا پرداخت و گفت: «او (دونالد ترامپ) به طرز بی شرمانه‌ای مهاجران سومالیایی را که برای زندگی بهتر به امریکا آمده‌اند و به این ایالت و کشور خدمت می‌کنند؛ با تروریست‌ها مقایسه می‌کند. ما رییس جمهوری می‌خواهیم که همه ما را به هم نزدیک کند نه این که بین ما تفرقه بیاندازد».

الهان عمر، نماینده سومالیایی تبار ایالت مینه‌سوتا یکی از دموکرات‌های جوان و پیشرو مجلس نمایندگان امریکاست که بارها با اظهارات مهاجرت‌ستیزانه و اسلام‌هراسانه حامیان آقای ترامپ و در مواردی خود او روبرو شده و یکی از دلایل حساس شدن فضای سیاسی در این ایالت بوده است.

سفر روز جمعه آقای بایدن به مینه‌سوتا در حالی صورت گرفت که نظرسنجی‌ها او را با ضریب اطمینان بالایی پیش‌تر از آقای ترامپ در این ایالت می‌دانند اما ناظران انتخابات امسال می‌گویند این سفر نشان می‌دهد که ستاد آقای بایدن نگران تحولات در مینه سوتا است.

خود او هم روز جمعه و پیش از ترک شهر ویلمینگتون در دلاوار (محل زندگی و اقامت آقای بایدن) به خبرنگاران گفت که بنا ندارد هیچ چیزی را تمام شده و از پیش مشخص فرض کند.

اخبار مرتبط

استطاعت مالی قابل توجه ستاد انتخاباتی آقای بایدن که تقریبا دو برابر آقای ترامپ برآورد شده، به او اجازه داده که حتا در ایالت‌هایی چون آیوا و جورجیا هم فعالیت گسترده‌ای داشته باشد؛ دو ایالتی که از سال ۱۹۹۲ که بیل کلینتون در آنها رای آورد، دیگر به نامزدهای دموکرات رای نداده‌اند.

حالا تنها دو روز مانده به آغاز روز رسمی رای‌گیری در سراسر امریکا، دموکرات‌ها حتا به کسب پیروزی در تگزاس هم امیدوار شده‌اند؛ ایالتی که از سال ۱۹۷۶ که به جیمی کارتر رای داد، دیگر دموکرات‌ها را خوشنود نکرده است.

چنانچه جمهوری‌خواهان انتخابات در تگزاس را به دموکرات‌ها ببازند، باید برای باقی ماندن در رقابت‌های سیاسی آتی به سوی تحول ساختاری و جذب آرای اقشار بیشتری از جامعه امریکا بروند.

نظرسنجی‌ها فاصله دونالد ترامپ و جو بایدن در تگزاس را بسیار کم برآورد کرده‌اند.

تاکنون ۹ میلیون نفر در تگزاس در رای گیری پیش از موعد شرکت کرده‌اند که از آمار کل شرکت کنندگان این ایالت در سال ۲۰۱۶ هم بیشتر است.

ترامپ ناآرامی‌های مینیاپولیس را برجسته کرد

در سوی دیگر انتخابات امریکا، دونالد ترامپ هم روز جمعه به ایالت مینه‌سوتا سفر کرد. او در چند روز پایانی این ماراتن، به چند ایالت صنعتی میشیگان، ویسکانسن و پنسیلوانیا سفرهای متعددی کرده است؛ ایالاتی که به طور تاریخی به دموکرات‌ها رای می‌دهند اما در سال ۲۰۱۶، او با تکیه بر آرای میشیگان، ویسکانسن و پنسیلوانیا توانست هیلاری کلینتون را شکست دهد.

او در سال ۲۰۱۶، در مینه سوتا تنها با ۴۴ هزار رای کمتر، رقابت را به هیلاری کلینتون واگذار کرد.

آقای ترامپ روز جمعه در شهر مینیاپولیس که از سال ۱۹۷۲ تاکنون به هیچ نامزد جمهوری‌خواهی رای نداده، ضمن اشاره به بخت کم خود در این شهر گفت: «اما ما در مینه‌سوتا خیلی محبوبیم چرا که من مینیاپولیس را از یک فاجعه نجات دادم».

اشاره رییس جمهور امریکا به اعزام گارد ملی به مینیاپولیس برای کنترل ناآرامی‌ها بعد از مرگ جورج فلوید در اواخر ماه می امسال بود. اما در حقیقت، این فرماندار دموکرات مینه سوتا بود که دستور اعزام گارد ملی به مینیاپولیس را صادر کرد.

او همچنین روز جمعه در شهر دیترویت ایالت میشیگان که قطب تاریخی تولید موتر است گفت: «رای دادن به من یعنی حفظ و خلق مشاغل مرتبط با موترسازی و دیگر فرصت‌های کاری در میشیگان که پایگاه‌شان در همین ایالت است».

آقای ترامپ قرار است ظرف سه روز آینده ۱۳ سفر انتخاباتی دیگر هم برگزار کند.

ستاد انتخاباتی او سه میتینگ در پنسیلوانیا (شنبه)، پنج میتینگ در میشیگان، آیوا، کارولینای شمالی، جورجیا و فلوریدا (یکشنبه) و پنج میتینگ دیگر در روز دوشنبه در کارولینای شمالی، پنسیلوانیا، ویسکانسن و میشیگان برنامه ریزی کرده است.

میتینگ‌هایی که نشان از تمرکز آقای ترامپ بر ایالت‌های کلیدی چون پنسیلوانیا، میشیگان و فلوریدا دارد. اما سفر او به جورجیا و کارولینای شمالی که معمولا جمهوری خواهان مشکلی برای کسب آرای آنها ندارند می‌تواند نشان دهنده نگرانی رییس‌جمهوری امریکا از نزدیک بودن رقابت در این دو ایالت باشد.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email