سازمان ملل متحد در گزارشی از دوام روابط طالبان با گروه‌های هراس‌افگن و حضور تروریستان القاعده در میان اعضای این گروه هشدار می‌دهد.

به گزارش بخش سیاست آریاتودی؛ ادموند فیتون براون، هماهنگ کننده تیم نظارتی سازمان ملل بر گروۀ داعش، القاعده و طالبان، از حضور چشم‌گیر اعضای شبکه القاعده در میان گروه طالبان هشدار می‌دهد.

  هماهنگ کنندۀ تیم نظارتی سازمان ملل می‌گوید که شبکۀ القاعده کارهای نظامی و آموزشی زیادی را با طالبان انجام می‌دهد.

این مقام سازمان ملل متحد، تاکید می‌کند با آن‌که طالبان در توافق‌نامۀ شان با امریکا، تعهد کرده‌اند که رابطه شان را با گروه‌های تروریستی خارجی در افغانستان قطع می‌کنند، اما  این گروه و شبکۀ القاعده کارهای نظامی و آموزشی مشترک انجام می‌دهند و این رابطه تغییری نکرده‌ است.

به گفتۀ هماهنگ کنندۀ تیم نظارتی سازمان ملل بر گروۀ داعش، القاعده و طالبان، گروۀ طالبان در آستانۀ امضای توافق‌نامه با ایالات متحده، با شبکۀ القاعده نیز تعهد کرده‌اند که این دو گروه متحد خواهند ماند: «القاعده به‌‌شدت با طالبان پیوسته‌است و آن‌ها کارهای نظامی و آموزشی زیادی را با طالبان انجام می‌دهند و این تغییر نکرده‌است».

بیعت رهبر و جنگجویان شبکۀ القاعده با رهبر گروۀ طالبان، پخش تصویرهای جنگجویان القاعده در ولایت پکتیکا زیر سایۀ امارت اسلامی پیش از امضای توافق‌نامه امریکا با طالبان و پیام مبارکی ایمن الظواهری، رهبر شبکۀ القاعده به طالبان برای امضای توافق‌نامۀ صلح با امریکا و ستایش رهبر القاعده در شبۀ جزیرۀ عرب از طالبان و پس آن کشته شدن حسام عبدالرووف، مشهور به محسن المصری، مسوول رسانه‌های شبکۀ القاعده در ولسوالی اندرغزنی که از بخش‌های زیرکنترل طالبان دانسته می‌شود از نمونه‌هایی هستند که نشان دهندۀ پیوند گروۀ طالبان با شبکۀ القاعده دانسته می‌شوند.

در همین حال؛ حکومت افغانستان نیز می‌گوید که طالبان به تعهدات شان در روند صلح عمل نکرده‌اند و رابطه آنان با گروه‌های هراس‌افگن حفظ شده‌اند.

صدیق صدیقی، سخن‌گوی رییس‌جمهور گفت: «همکاری گروۀ طالبان و قطع نکردن روابط شان با شبکۀ القاعده و ده‌ها گروۀ تروریستی دیگر نشان دهندۀ این است که طالبان هیچ تعهدی را در پروسه صلح نشان ندادند».

مسوولان محلی و نماینده‌گان مردم در شماری از ولایت‌های کشور نیز می‌گویند که جنگجویان خارجی هم‌چنان در کنار گروۀ طالبان در این ولایت‌ها می‌جنگند و خشونت‌ها را افزایش داده‎اند.

اما، ذبیح‌الله مجاهد از سخن‌گویان گروۀ طالبان می‌گوید که این گروه به توافق‌نامۀ امضا شده میان امریکا و طالبان تعهد دارند و بربنیاد این توافق‌نامه اجازه نمی‌دهند جنگجویان خارجی از افغانستان کشورهای دیگر را تهدید کنند.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email