ابراهیم عیساوی، متهم اصلی حمله نیس، ساعاتی پیش از انجام عملیات مرگبار خود با خانواده‌اش در تونس تماس گرفته اما خانواده‌اش هیچ نشانه‌ای از این که او می‌خواهد عمل خشونت‌باری انجام دهد، احساس نکرده‌اند.

به گزارش بخش جهان آریاتودی؛ این مرد ۲۱ ساله تونسی بامداد پنجشنبه ۲۹ اکتوبر (۸ عقرب) وارد کلیسایی در مرکز شهر نیس در جنوب فرانسه شد و با چاقویی بزرگ که در دست داشت سه نفر را کشته و چند نفر دیگر را مجروح کرد.

ابراهیم عیساوی در خانواده‌ای پر جمعیت در محله کارگری طینه در نزدیکی شهر بندری صفاقس تونس به دنیا آمده و بزرگ شده است. شهر او با جزیره لامپدوزای ایتالیا در دریای مدیترانه تنها ۱۳۰ کیلومتر فاصله دارد و او ابتدا با قایق خود را به این جزیره رسانده است. این مرد پس از آن که در ایتالیا حکم ترک خاک گرفت، خود را به خاک فرانسه رساند.

مقامات محلی تونس گفته‌اند که این جوان به داشتن رفتارهای خشونت‌آمیز و استفاده از الکول و مواد مخدر برای پولیس شناخته شده بوده؛ اما بعدا تغییر رفتار داده است. روزنامه بریتانیایی گاردین از قول مادر این جوان می‌نویسد که او وقتی نوجوان بود در پاسخ به اعتراض مادرش که چرا در عین بی‌پولی خانواده، پولش را خرج این مواد می‌کند می‌گفته: «به خودم مربوط است. خدا اگر بخواهد، خودش مرا به راه راست هدایت خواهد کرد».

گاردین از قول بستگان این مرد تونسی می‌نویسد که آنها طی دو سال گذشته متوجه تغییر رفتار او شده بودند، به طوری که منظم نماز می‌خواند، در خانه می ماند و از همراهی دوستان سابق خودداری می‌کرد. با این حال یاسین، برادر بزرگ‌ترش گفته که او «هرگز تمایلات افراط گرایی از خود نشان نداده است».

ابراهیم عیساوی زمانی که به خاک ایتالیا رسید به دلیل نداشتن مدارک هویتی و ورود غیرقانونی به این کشور حکم ترک خاک دریافت کرد؛ اما ظاهرا وی توانسته از کنترل مقامات ایتالیا خارج شده و از طریق شهر مرزی ونتیمیلیا به فرانسه سفر کرده است. او حدود ساعت ۸ شب چهارشنبه با خانواده‌اش تماس گرفته بود تا به آنها بگوید در فرانسه است. او حتا به خواهرش گفته در نزدیکی همان کلیسایی که فردایش محل حمله او شد، دنبال جایی برای خوابیدن می‌گشته است.

مهاجم کلیسای نوتردام نیس حین بازداشت به دست پولیس به شدت مجروح شده و هم اکنون در بیمارستان بستری است.

مظنون حمله لیون

از سوی دیگر دادستانی لیون اعلام کرد مرد جوانی که با قمه‌ای در دست در این شهر بازداشت شد، اخیرا به دلیل «خشونت» علیه پولیس محکوم شده بود.

این مرد که هویت او فاش نشده، یک جوان ۲۶ ساله افغانستانی است که سال ۲۰۱۴ وارد فرانسه شده است. او پیش از ظهر پنجشنبه در حالی که یک قمه با تیغه ۳۰ سانتی‌متری در دست داشت به یک ایستگاه تراموا (قطار شهری) در مرکز لیون رفت و عابران را تهدید کرد. ماموران پولیس او را بازداشت کردند و در این رویداد به کسی آسیبی نرسید.

دادستان لیون گفت که این مرد روز چهارشنبه، ۲۱ اکتوبر (۳۰ میزان) برای انجام امور اداری مربوط به مجوز اقامت خود وارد پرفکتور (فرمانداری) لیون شده است. سپس چون ماسک نداشته، پولیس مانع ورود او شده و میان او و ماموران درگیری روی داده است. مدارک اقامتی این مرد افغانستانی در آن زمان معتبر بوده و محکومیتی نداشته است. اما این حادثه باعث شد که وی به دلیل «سرپیچی از دستور مامور دولت حین انجام وظیفه، خشونت و توهین» به مدت ۶ ماه حبس تعلیقی و ۳۰۰ یورو جریمه نقدی محکوم شود.

روزنامه لوپاریزین روز جمعه نوشت این مرد جوان که هم‌اکنون در بازداشت موقت پولیس به سر می‌برد در بازجویی‌های اولیه در توضیح حمل سلاح سرد در روز پنجشنبه گفته این چاقو را به همراه داشته چون می‌خواسته با آن چاکلیت ببُرد. این فرد قرار است روز شنبه به اتهام «حمل غیرمجاز سلاح و تهدید با سلاح» در دادگاه تفهیم اتهام شود.

اوایل روز پنجشنبه در منطقه ۸ لیون نیز فرد دیگری پس از تماس با شماره ۱۷ مربوط به فوریت‌های پولیسی، گفت «ندایی» به او «دستور» می‌دهد که مردم را بکشد. پولیس به سراغ این مرد رفته و او را در حالی که چاقویی در دست داشت بازداشت کرد. این فرد هم‌اکنون در بیمارستان بستری است.

آریاتودی – بخش جهان

Print Friendly, PDF & Email