امامعلی رحمان که پیروز انتخابات ریاست جمهوری در تاریخ 11 اکتوبر جاری در تاجیکستان شد؛ روز جمعه (9 عقرب – 30 اکتوبر)  با ادای سوگند برای بار پنجم به‌ عنوان رییس جمهور این کشور آغاز به کار کرد.

به گزارش بخش جهان آریاتودی؛ آقای رحمان طی مراسمی که در «کاخ سامان» شهر دوشنبه، پایتخت این کشور برگزار شد، نامه خود را تحویل گرفت و سوگند یاد کرد.

وی طی سخنانی در این مراسم تعهد وفاداری به مردم و قانون اساسی این کشور داد و گفت: «به عنوان رییس جمهور قول می‌دهم که قانون اساسی و قوانین تاجیکستان را حفظ، حقوق و آزادی شهروندان را تضمین و از آزادی سیاسی، اقتصادی و فرهنگی تاجیکستان دفاع خواهم کرد».

گفتنی است که امامعلی رحمان به عنوان رییس‌جمهور فعلی در انتخابات در 11 اکتوبر سال جاری با کسب 90.92 درصد کل آرا برای پنجمین بار رییس جمهور این کشور برگزیده شده بود.

رییس‌جمهور در تاجیکستان به مدت 7 سال انتخاب می‌شود. امامعلی رحمان در چهارمین دوره انتخابات ریاست جمهوری که در 6 نوامبر 2013 برگزار شد با کسب 83.92 درصد آرا به عنوان ریيس جمهور این کشور نیز انتخاب شده بود.

انتخاب وی با اعتراضاتی نیز همراه بود. مخالفین وی می گویند که او با محدود کردن احزاب سیاسی مخالف دولت، راه را برای پیروزی خود هموار کرده است.

آریاتودی – بخش جهان

Print Friendly, PDF & Email