مقام‌های محلی در ولایت نیمروز و غزنی در جنوب افغانستان تایید کرده است که در دو حادثه جداگاه امنیتی، شش سرباز محافط سد کمال خان در نیمروز و ۹ غیر نظامی در ولایت غزنی کشته شده‌اند.

به گزارش بخش امنیتی آریاتودی؛ بهرام حقمل، سخنگوی والی نیمروز به بی‌بی‌سی گفت که افراد طالبان شب گذشته در مسیر راه نیمروز- سد کمال خان در منطقه “قلعه‌فتح “بر پاسگاه نیروهای پولیس که محافظت از این سد را به عهده داشتند، حمله کردند و ۶ سرباز پولیس را کشته و دو سرباز دیگر زخمی شدند.

طالبان گفته که حمله بر محافظان این سد کار افراد آنان نبوده است.

سد کمال خان در نزدیکی مرز ایران یکی از بزرگترین طرح‌های مدیریت آب افغانستان است که قبلا به خارج این کشور سرازیر می‌شد.

حدود سه ماه قبل؛ اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان برای بازدید از روند کار مرحله سوم این طرح به ولایت نیمروز سفر کرد.

ارگ ریاست جمهوری در آن زمان گفته بود که این طرح تا چهار ماه دیگر تکمیل و آماده آبگیری خواهد شد.

مسوولین اجرای این طرح گفته بودند که با تکمیل این سد، هزاران جریب زمین آبیاری خواهد شد و ۹ میگاوات برق نیز تولید خواهد شد.

روز گذشته نیز طالبان با حمله برای یک قرارگاه نیروهای ارتش در ولسوالی خاش رود ولایت نیمروز، ۲۰ سرباز پولیس را کشتند و شش نفر را با خود بردند.

تلفات غیر نظامیان در غزنی

به گفته احمدخان سیرت، سخنگوی پولیس غزنی حوالی ساعت ۹ امروز شنبه (3 عقرب – 24 اکتوبر) نیز انفجار یک ماین کارگذاری شده توسط طالبان در منطقه “کوتل روضه” و برخورد یک موتر غیرنظامیان با آن، ۹ تن کشته شدند که سه نفر آنان زنان هستند.

او افزوده است؛ زمانی که نیروهای پولیس برای کمک به این قربانیان به محل رسیدند؛ ماین دیگری در محل منفجر شد که دو سرباز پولیس زخمی شدند.

بازمحمد همت، رییس شفاخانه غیرنظامی غزنی نیز به بی‌بی‌سی گفته است از این رویداد ۹ کشته، شامل چهار زن به این مرکز درمانی منتقل شده‌اند.

عفو بین الملل نیز از افزایش تلفات غیرنظامیان در افغانستان ابراز نگرانی کرده است و نوشته که تنها در یک هفته گذشته ۵۰ غیر نظامی کشته شده‌اند.

این نهاد افزود که در یک ماه گذشته نیز۱۸۰ غیرنظامی در افغانستان کشته و ۳۷۵ نفر زخمی شده‌اند. به گفته این نهاد؛ این نشان می‌دهد که گفتگوهای صلح که در دوحه جریان دارد، قادر به حمایت از غیر نظامیان نشده است.

آریاتودی – بخش امنیتی

Print Friendly, PDF & Email