رهبر ایران در واکنش به طرح انتقادهای تند علیه رییس جمهوری و درخواست اعدام او «هتک حرمت» مسوولان رده بالای کشور را «حرام» خواند.

به گزارش بخش ایران آریاتودی؛ آیت الله علی خامنه‌ای روز شنبه (3 عقرب – 24 اکتوبر) در دیدار حضوری با حسن روحانی، رییس جمهوری و اعضای ستاد ملی مقابله با کرونا، با انتقاد شدید و صریح از برخورد تند برخی مسوولان با رییس جمهوری گفت: «هتک حرمت حرام است و انتقاد با هتک حرمت تفاوت دارد؛ ضمن اینکه امروز کشور بیش از هر زمان دیگری به همکاری و اتحاد و انسجام نیاز دارد».

جناح اصولگرا در دستگاه سیاسی ایران به شدت منتقد سیاست‌های دولت روحانی است و در روزهای اخیر رویکرد مثبت این دولت به برجام و استناد به «صلح امام حسن» را به باد انتقاد گرفته است. در این میان مجتبی ذوالنوری، رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در روز ۲۵ میزان با حمله به حسن روحانی و خطاب قرار دادن او نوشت: «جناب روحانی، اگر برای توجیه مذاکره با دشمن، علت صلح امام حسن با معاویه را خواست اکثر مردم از امام ذکر می‌کنید؛ امروز اکثریت قاطع ملت ایران به کمتر از عزل و مجازات شما راضی نمی‌شوند؛ با منطق شما، رهبر انقلاب باید دستور دهند هزار بار شما را اعدام کنند تا دل مردم عزیز راضی شود».

رهبر ایران با اشاره به این که برخی از منتقدان «آدم‌های خوب» بوده‌اند، گفت: «گر چه در میان این برادران افراد خوبی هم هستند؛ اما این کار غلط بود و این موضوع را به طور صریح اعلام می‌کنم».

وی با «غلط» خواندن انتقادهای اخیر از رییس جمهوری افزود: «باید حرمت روسای سه قوه و مسوولان کشور که در عرصه خدمت‌رسانی به مردم هستند، حفظ شود».

او همچنین این رفتار را «امریکایی» خواند و افزود: «هتک حرمت در میان مردم حرام است و نسبت به مسوولان بیشتر، به خصوص در میان مسوولان بالای کشور. این گونه رفتارها و هتک حرمت، روش امریکایی‌هاست که در مناظره‌ها و کارهای مطبوعاتی، خود را در دنیا رسوا کرده‌اند. تا جایی که یک شخصیت برجسته سیاسی آنها می‌گوید دنیا با هراس و تحقیر به ما نگاه می‌کند».

ذوالنوری پس از طرح بحث «عزل» و «اعدام» حسن روحانی، درباره موضوع استیضاح رییس جمهوری گفت که پیشنهاد استیضاح که قبلا مطرح شده به قوت خود باقی است. برخی از نمایندگان اصولگرای مجلس نیز از پیشنهاد استیضاح روحانی استقبال کرده‌اند. به گفته ذوالنوری؛ تاکنون ۴۴ نفر درخواست استیضاح رییس جمهوری را امضا کرده، اما ۱۱ نفر امضا خود را پس گرفته‌اند.

حسن روحانی اخیرا با استناد به راهبرد صلح امام دوم شیعیان با معاویه گفته بود که اکثر مردم ایران امروز صلح اما حسن را می‌خواهند. بسیاری از منتقدان روحانی در جناح راست، این گفته او را نشانه‌ای از اراده دولت برای مذاکره با امریکا قلمداد و با آن مخالفت کردند. تعبیر صلح به خواست مذاکره با امریکا در حالی انجام می‌شود که ایالات متحده در آستانه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری است و به نظر می‌رسد که جناح میانه رو ایران به امید به سرانجام رساندن برجام، بیشتر به رای آوردن نامزد دموکرات‌ها در این انتخابات دل بسته است.

«مدیریت کرونا در امریکا بدترین بوده، مدیریت ایران بهترین باشد»

در نشست امروز که به دعوت آیت الله خامنه‌ای با حضور اعضای ستاد ملی مبارزه با کرونا برگزار شد، رهبر ایران پیش از پرداختن به موضوع سیاست داخلی، هدف از تشکیل این جلسه را بررسی وضعیت کرونا در کشور و لزوم تلاش مضاعف و به‌کارگیری ابتکارات جدید برای مواجهه با این ویروس بیان کرد و گفت: «در برخی کشورها همانند امریکا بدترین مدیریت اعمال شده است؛ ولی ما باید تلاش کنیم از این حادثه که با جان و سلامت مردم و امنیت و اقتصاد آنها در ارتباط است، با بهترین مدیریت عبور کنیم».

آقای خامنه‌ای در مورد مدیریت کرونا پیشنهاد داد یک «عقبه قرارگاهی و عملیاتی» به منظور «اجرای تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا و نظارت بر اجرا» تشکیل شود. وی همچنین با توصیه به رعایت «محوریت» وزارت بهداشت برای «تعیین مصادیق محدودیت‌ها»ی کرونایی از برخی مسوولان که به گفته او در رعایت مواردی مثل ماسک زدن به شیوه صحیح یا رعایت فاصله، «کوتاهی می‌کنند»، انتقاد کرد.

رهبر ایران در ماه‌های اخیر کمتر در انظار عمومی ظاهر می‌شود و در معدود موارد مناسبتی نیز از طریق مجازی سخنرانی می‌کند. نشست روز شنبه، اولین دیدار حضوری آیت الله خامنه‌ای در حسینیه “امام خمینی” پس از هشت ماه بود.

آریاتودی – بخش ایران

Print Friendly, PDF & Email