پاکستان در فهرست خاکستری گروه ویژه اقدام مالی (FATF) باقی ماند؛ این کشور نتوانسته ۶ مورد از ۲۷ شاخص را تکمیل کند.

به گزارش بخش سیاست آریاتودی؛ مارکوس پلیر، رییس گروه ویژه اقدام مالی روز جمعه (2 عقرب – 23 اکتوبر) در کنفرانس مطبوعاتی ویدیویی گفت که پاکستان 21 مورد از 27 مورد خواسته شده از این کشور را تکمیل کرده است. اما در 6 مورد مهم کمبودهای بسیار جدی وجود دارد که باید برطرف شوند. دولت پاکستان باید تمام تلاش خود را برای کار روی این 6 مورد انجام دهد.

او گفت که کشورهای عضو این نهاد بین‌المللی پاکستان را کشوری با “ریسک بالا” تامین مالی تروریسم دانسته اند.

جلسه عمومی سه روزه وزیران کشورهای عضو از 21 تا 23 اکتوبر برگزار شد و در آن پیشرفت پاکستان را در ۲۷ مورد بنا به برنامه اقدام مالی مورد بررسی قرارد دادند.

پاکستان در هفته‌های اخیر در حال آماده‌سازی دفاعیات خود برای خارج شدن از “فهرست خاکستری” گروه ویژه اقدام مالی بوده است.

ماکوس پلیر، رییس نهاد گروه ویژه اقدام مالی نتایج نشست سه روزه را در یک کنفرانس مطبوعاتی ویدیویی اعلام کرد

در جون 2018 این نهاد بین‌المللی، پاکستان را در “فهرست خاکستری” خود قرار داد و تا اکتوبر 2019 به این کشور فرصت داد تا با تصویب قوانین و تمهیدات نظارتی مقابله موثرتری با پول‌شویی و تامین مالی تروریسم بکند.

دو ماه پیش؛ دولت پاکستان در راستای تعهداتش به کارگروه ویژه اقدام مالی، شماری از اعضای رهبری طالبان را در فهرست تحریم‌ها قرار داد.

در گزارش وزارت خارجه پاکستان ملاعبدالغنی برادر، معاون رهبر طالبان و رییس دفتر این گروه در دوحه قطر و سراج الدین حقانی، رهبر فعلی شبکه حقانی و شماری از اعضای این گروه و سایر گروه‌های جهادی فعال در پاکستان در فهرست تعزیرات و محدودیت‌های مالی قرار داده شدند.

گروه اقدام مالی در فبروری سال آینده نیز پیشرفتهای پاکستان را برای خروج از فهرست خاکستری مجددا بررسی خواهد کرد.

گروه ویژه اقدام مالی علیه پولشویی (Financial Action Task Force on Money Laundering) یک نهاد بین‌المللی است که با هدف مقابله با پول‌شویی و تامین مالی تروریسم در سال 1989 ایجاد شد. 37 کشور عضو این نهاد هستند و مقر آن در پاریس است.

طرح قرار دادن پاکستان در این فهرست از سوی امریکا ارایه شده و کشورهای بریتانیا، فرانسه و آلمان از آن حمایت کردند.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email