پولیس کابل، عکس‌های شماری از متهمین جرایم جنایی در کابل را در نقاط مختلف این شهر نصب کرده است.

به گزارش بخش اجتماعی آریاتودی؛ در پی افزایش شدید جرایم جنایی در کابل، هفته گذشته اشرف غنی، امرالله صالح معاون نخست‌اش را مامور ساخت تا با حفظ مسوولیت‌های معاونیت، به مسایل امنیتی کابل رسیدگی کند.

آقای صالح در فیسبوک رسمی‌اش، روز جمعه (2 عقرب – 23 اکتوبر) نوشت که “پوسترهای مجرمین تحت پیگرد در نواحی مختلف شهر نصب گردیده اند. هموطنان ما در ردیابی آنها کمک کنند. بر اساس فهرست تهیه شده از دزدان، چپاول گران، باج‌گیران، اختطاف‌گران و قانون گریزها که ترتیب و در اختیار تمام حوزه‌ها قرار گرفته است؛ شماری دستگیر گردیده اند.”

در پست‌های آقای صالح از این افراد به اسم مجرم یاد شده است؛ ولی روشن نیست که جرایم آنها در دادگاهی ثابت شده است یا اغلب متهمین اند.

معاون اول رییس جمهوری افغانستان این ابتکارش را “تشهیر منفی” نامیده و برای کاهش جرایم موثر خوانده است.

او نوشته است که “ترتیب چنین فهرست بی‌سابقه است و نتایج بسیار مثبت داده است.”

آقای صالح گفته است: «جرایم به شدت کاهش یافته است و مجرمین در فرار اند. کسانی که به ولایات رفته اند عکس‌هایشان به قوماندانی‌های امینه ولایات ارسال گردیده است. ساحه برای مجرم باید تنگ گردد».

عکس‌های شماری از این افراد در مکان‌های مختلف در سطح شهر کابل نصب شده و در میان کاربران شبکه‌های اجتماعی همرسانی می‌شود.

 

در ماه‌های اخیر در پی افزایش جرم و جنایت در سطح شهر کابل، کاربران شبکه‌های اجتماعی کارزار #کابل_امن_نیست را به راه انداخته و خواهان توجه جدی مسوولان به این موضوع شدند.

هفته گذشته اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان از مسوولان امنیتی کابل خواست تا با استفاده از تکنولوژی، کمره های امنیتی و به کارگیری درست میثاق شهروندی امنیت روانی مردم کابل را تامین کنند.

طالبان نیز در اعلامیه‌ای گفته بود که برای مبارزه با جرایم و حل مشکل باشندگان کابل، گزمه‌ها و عملیات‌هایی را در این شهر راه اندازی خواهند کرد.

وزارت داخله افغانستان اظهار آمادگی طالبان برای تامین امنیت کابل را “خنده‌دار و مضحک” توصیف کرده و گفته که طالبان در افزایش جرایم و جنایات در شهر کابل نقش داشته و با شبکه‌های مجرمان تبانی کرده اند.

آریاتودی – بخش اجتماعی

Print Friendly, PDF & Email