دونالد ترامپ رییس جمهور امریکا روز جمعه (2 عقرب – 23 اکتوبر) اعلام کرد که اسراییل و سودان توافق کرده‌اند که برای عادی‌سازی روابط گام‌ بردارند.

به گزارش بخش جهان آریاتودی به نقل از یورونیوز؛ “جود دییر” سخنگوی کاخ سفید با اعلام این مطلب، عادی‌سازی روابط دوجانبه بین خارطوم و تل‌آویو را «گامی بزرگ در راه ایجاد صلح در خاورمیانه» خواند.

در صورت نهایی شدن توافق بین دو کشور، سودان سومین دولت عربی نام می‌گیرد که در دو ماه گذشته روابط خصمانه با اسراییل را کنار می‌گذارد.

اعلام گسترش روابط اسراییل و سودان ساعتی پس از آن انجام می‌گیرد که کاخ سفید به کنگره اطلاع داد تصمیم دارد سودان را بعد از ۲۷ سال از فهرست کشورهای حامی تروریسم خارج کند.

دفتر مطبوعاتی کاخ سفید اعلام کرده است که تصمیم اخیر «در پی موافقت جدید سودان برای حل پرونده قربانیان امریکایی حملات تروریستی و خانواده‌های آنان گرفته شده است». دولت انتقالی سودان نیز در آن سو این خبر را اعلام کرده است.

پیشتر در روز دوشنبه هفته گذشته، رییس جمهوری ایالات متحده در صفحه توییتر خود نوشته بود که دولت جدید سودان پرداخت ۳۳۵ میلیون دالر غرامت را پذیرفته است.

مساله غرامت به حمله گروه القاعده به سفارتخانه‌های امریکا در کنیا و تانزانیا در سال ۱۹۹۸ بازمی‌گردد. در جریان آن حمله که در شهرهای نایروبی و دارالسلام صورت پذیرفت؛ بیش از ۲۰۰ تن کشته شدند. اسامه بن لادن، رهبر پیشین گروه القاعده در دهه ۱۹۹۰ مدتی را در سودان به سر می برد.

نتانیاهو: اسراییل با فروش جنگ‌افزارهای امریکایی به امارات مخالفتی ندارد

همزمان با تحولات در واشنگتن، بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسراییل روز جمعه در کنفرانسی مطبوعاتی گفت که کشورش با فروش « سیستم‌های جنگ‌افزاری ویژه» از سوی امریکا به امارات عربی متحده مخالفتی ندارد.

اسراییل به تازگی با امارات روابط دیپلوماتیک برقرار کرده است و اظهارات نخست‌وزیر اسراییل احتمالا به درخواست ابوظبی برای خرید جنگنده‌های اف-۳۵ امریکایی اشاره دارد. ایالات متحده پیشتر با شرط «حفظ برتری کیفی نظامی اسراییل»، با تل‌آویو درباره فروش جنگ‌افزارهای پیشرفته به کشورهای منطقه مشورت کرده بود.

مقامات اسراییل تاکید کرده بودند که به ر‌غم برقرار کردن روابط دیپلوماتیک با امارات عربی متحده و بحرین، لازم است که برتری نظامی آنان حفظ شود. همزمان امریکا اعلام کرده بود که اجازه می‌دهد فروش جنگنده‌های اف-۳۵ به امارات مورد بررسی قرار گیرد.

بنی گانتز، وزیر دفاع اسراییل، نیز در بیانیه‌ای گفته است با توجه به اینکه ایالات متحده در حال ارتقای توان نظامی اسراییل است و به لحاظ کیفی برتری نظامی اسراییل حفظ شده است؛ این وزارتخانه با فروش سیستم‌های جنگ‌افزاری امریکایی به امارات مخالفتی ندارد.

آریاتودی – بخش جهان

Print Friendly, PDF & Email