وزارت دفاع امریکا، پنتاگون، روز جمعه (2 عقرب – 23 اکتوبر) اقدام ترکیه در آزمایش سامانه موشکی روسی اس-۴۰۰ را به «شدیدترین وجه ممکن» محکوم کرد و نسبت به «عواقب جدی» آن هشدار داد.

به گزارش بخش جهان آریاتودی؛ جاناتان هافمن، سخنگوی پنتاگون در بیانیه‌ای با اشاره به آزمایش روز شانزدهم اکتوبر سامانه دفاعی ترکیه گفت: «ما در موضع‌گیری‌مان شفاف و قاطع بوده‌ایم، سامانه عملیاتی اس-۴۰۰ با تعهدات ترکیه به عنوان یک متحد امریکا و ناتو سازگار نیست».

وی افزود: «ترکیه همین حالا از برنامه خرید جنگنده اف-۳۵ کنار گذاشته شده و استفاده از سامانه اس-۴۰۰ مانعی مهم برای توسعه دیگر روابط دوجانبه خواهد بود».

رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهور ترکیه، پیشتر در روز جمعه با رد انتقادات امریکا اولین آزمایش سامانه دفاعی روسی را تایید کرده بود.

آقای اردوغان در استانبول به خبرنگاران گفت که کشورش به آزمایش این سامانه ادامه خواهد داد. وی افزود: «ما از امریکا کسب مجوز نخواهیم کرد».

وزارت خارجه امریکا قبل از این مکررا هشدار داده بود که در صورت فعال شدن سامانه دفاعی اس-۴۰۰ ممکن است تحریم‌هایی علیه ترکیه وضع کند. این وزارتخانه هفته گذشته و در پی انتشار گزارش‌هایی مبنی بر آزمایش سامانه اس-۴۰۰ بیانیه‌ای در محکومیت آن صادر کرده بود.

روابط میان ترکیه و امریکا از زمانی دچار تنش شد که انقره تصمیم گرفت به جای سامانه دفاعی امریکایی «پاتریوت» اقدام به خرید سامانه دفاعی روسی اس-۴۰۰ کند.

آریاتودی – بخش جهان

Print Friendly, PDF & Email