یک فرمانده خدمه بالگرد نظامی تفنگداران دریایی ایالات متحده در یک مصاحبه تلویزیونی، کماندوهای استرالیایی را متهم کرد که یک زندانی افغانستانی را در سال ۲۰۱۲ به دلیل «نبود جای کافی» در چرخبال به قتل رسانده است.

به گزارش بخش حقوق بشر آریاتودی؛ این نظامی امریکایی در گفتگو با شبکه “ای بی سی” استرالیا گفت که در زمان این اتفاق، او به همراه سربازانش وظیفه پوشش و حفاظت هوایی از کماندوهای استرالیایی را در ولایت هلمند برعهده داشته است.

این حمله بخشی از عملیات نظامی مشترک گسترده نیروهای ویژه استرالیایی و اداره مبارزه با موادمخدر ایالات متحده بود که هدف اصلی آن نابودی شبکه تولید و توزیع موادمخدر به عنوان بخش اعظمی از درآمد گروه طالبان بود. فرمانده امریکایی که شبکه ای بی سی او را با نام «جاش» معرفی می کند؛ در بیش از ۱۵۹ عملیات تفنگداران امریکایی در این منطقه حضورداشته است.

جاش به خبرنگار شبکه ای بی سی می گوید که کماندوهای استرالیایی با هفت نفر که بازداشت آنها بوده و دست هایشان را از پشت بسته بودند؛ درخواست انتقال بازداشتی ها از طریق چرخبال را کردند. خلبان چرخبال به استرالیایی ها می گوید: «این تعداد زیاد است، ما نمی توانیم این تعداد مسافر را حمل کنیم». بعد یک سکوت در بی سیم و صدای تیر شنیده می شود و کماندوهای استرالیایی می گویند: «خب، ما شش زندانی داریم».

فرمانده جاش به شبکه ای بی سی گفت که او و دیگر تفنگداران دریایی امریکا «کاملا از آنچه بر آن زندانی رفته است، آگاه بوده اند».

وی ادامه داد: «ما شاهد کشته شدن یک زندانی از جانب کماندوهای استرالیایی بودیم. این مانند لحظه ای نیست که بخواهید تصمیمی در شرایط بسیار سخت بگیرید. این یک تصمیم کاملا عمدی بود که قوانین جنگی را نقض می کرد».

مشخص نیست که آیا آخرین ادعای فرمانده امریکایی توسط واحد تحقیقات ارتش استرالیا بررسی خواهد شد یا نه. اما در حال حاضر روند تحقیقات درباره آنچه به جنایات جنگی نظامیان استرالیایی در افغانستان منسوب است؛ در جریان است و دولت استرالیا می گوید نتیجه این تحقیقات به زودی انتشار خواهد یافت.

آریاتودی – بخش حقوق بشر

Print Friendly, PDF & Email