او، قدرتمندترین زن در فوتبال جهان است!

 

رابطه کاری “مارینا گرانوفسکایا” با “رومن آبراموویچ” سال ۱۹۹۷ آغاز شد. خانم گرانوفسکایا بعد از فارغ‌التحصیلی از دانشکده زبان‌های خارجی دانشگاه دولتی مسکو، در ۲۲ سالگی به عنوان دستیار آبراموویچ در شرکت نفتی او، “سیب‌نفت” استخدام شد. در سال ۲۰۰۳ پس از اینکه آبراموویچ چلسی را خرید، گرانوفسکایا را به عنوان مسوول دفترش به لندن فرستاد.

اوایل خانم گرانوفسکایا فقط خریدهای آبراموویچ را انجام می‌داد؛ اما با گذشت زمان بیشتر و بیشتر اعتمادش را جلب کرد و قدرت و اختیاراتش بیشتر شد تا اینکه مدیریت باشگاه را کامل به عهده گرفت و سال ۲۰۱۳ عضو هیات مدیره چلسی هم شد.

پس از آن بود که روزنامه تایمز به او لقب “مقتدرترین زن در فوتبال جهان” را داد و در رده‌بندی نشریه فوربز از “پرنفوذترین زنان ورزش جهان” در سال ۲۰۱۸، در رده پنجم قرار گرفت.

آبراموویچ حالا بندرت به چلسی سر می‌زند و اداره امور در باشگاه را کاملا به خانم گرانوفسکایا سپرده است؛ به ویژه از وقتی روابط سیاسی کرملین و لندن سرد و پرتنش شد و آبراموویچ برای گرفتن ویزه به مشکل خورد.

با این حال گفته می‌شود که مالک چلسی هر روز با گرانوفسکایا تلفونی صحبت می‌کند و به او اعتماد کامل دارد. خانم گرانوفسکایا در واقع بیش از دو دهه است که در حلقه نزدیکان آبراموویچ است. به گواه شاهدان در چلسی حرف خانم گرانوفسکایا حکم قانون را دارد.

 

گفته می‌شود که خانم گرانوفسکایا به رومن آبراموویچ بسیار نزدیک است
 

گفته می‌شود که خانم گرانوفسکایا به رومن آبراموویچ بسیار نزدیک است

“قدرت اصلی در چلسی”

چندی پیش روزنامه “ایونینگ استاندارد” به نقل از منبعی داخل باشگاه که نامش را نبرد نوشت: “گرانوفسکایا قدرت اصلی در چلسی است. رومن آشکارا به او اعتماد دارد. او هیچ علاقه‌ای به شهرت ندارد؛ ولی در اینکه حرف آخر را چه کسی می‌زند هم هیچ تردیدی وجود ندارد”.

بیشتر اعتماد رومن آبراموویچ به خانم گرانوفسکایا سر مسایل مالی است. اگر در گذشته باشگاه چلسی به حیف و میل بی‌حد و اندازه معروف بود؛ حالا خانم گرانوفسکایا کاملا فکرش به دخل و خرج باشگاه هست.

در دورانی که زمام امور دست آبراموویچ بود؛ عملکرد چلسی در بازار نقل و انتقالات چندان تعریفی نداشت و بیشتر به خرید ستاره‌های گران محدود می‌شد. چلسی با فروش بازیکنانی نظیر کوین دبروینه و محمد صلاح که در باشگاه‌های بعدی‌شان فوق‌ستاره شدند، مبلغ نسبتا ناچیزی گیرش آمد. اما از وقتی که اختیار خرید و فروش بازیکن و تصمیم‌های اصلی به خانم گرانوفسکایا واگذار شده، باشگاه معامله‌های پرسودی انجام می‌دهد.

 

شماری از کارشناسان کای هاورتز را یکی از خریدهای بسیار موفق چلسی می‌دانند
 

شماری از کارشناسان کای هاورتز را یکی از خریدهای بسیار موفق چلسی می‌دانند

پبش از اینکه او بازیکنانی نظیر کای هاورتز را از چنگ رقبا دربیاورد؛ با معامله‌هایی مانند فروش ادن آزار بلجیمی به رئال مادرید، اعتباری بهم زد و بر سر زبان‌ها افتاد. مادریدی‌ها سال گذشته برای آزار که تنها یک سال از قراردادش باقی مانده بود، ۸۸ میلیون و ۵۰۰ هزار پوند پرداختند.

خانم گرانوفسکایا البته مدت‌هاست که فراتر از امین و معتمد رومن آبراموویچ است. او حالا به نوعی میانجی مالک و پرسنل باشگاه هم به شمار می‌رود. او بود که توانست رابطه شکرآب آبراموویچ و ژوزه مورینیو را درست کند و زمینه بازگشت مربی پرتگالی به استمفورد بریج را پیش از اخراج دوباره‌اش فراهم کند. رابطه خانم گرانوفسکایا با فرانک لمپارد سرمربی کنونی چلسی هم بسیار خوب است.

“بانوی آهنین”

در مورد زندگی خصوصی مارینا گرانوفسکایا اطلاعات زیادی وجود ندارد. او که به جز روسی می‌تواند به انگلیسی، فرانسوی و ایتالیایی و کمی هم آلمانی صحبت کند، مانند رومن آبراموویچ بیشتر اوقات دور از انظار عمومی است.

در مراسم و رویدادهای باشگاه او تریبون را به بروس باک، رییس باشگاه می‌دهد و خودش تنها در اطلاعیه‌های رسمی باشگاه اظهارنظر می‌کند. معاش خانم گرانوفسکایا هم به نوشته روزنامه دیلی میل در سال ۲۰۱۶، حدود یک و نیم میلیون پوند در سال است.

مارینا گرانوفسکایا که در انگلیس به دلیل مدیریت سرسخت و پرجذبه‌اش، با تشبیه به مارگرت تاچر، نخست وزیر اسبق بریتانیا، “بانوی آهنین” لقب گرفته است، در میان هوادران باشگاه چلسی عموما محبوب است. هر چند گاهی هم به دلیل خریدهای نچندان خوبی مثل تیمو باکایوکو، کپا آریزابالاگا، داویده زاپاکوستا و دنی درینک‌واتر از او انتقاد شده است.

جایگاه او به میزان زیادی به عملکرد چلسی در این فصل بستگی دارد. اگر تیم فرانک لمپارد با وجود این خریدهای گران‌قیمت موفق شود، خانم گرانوفسکایا کارش را درست انجام داده است. در غیر این صورت دوباره زیر فشار قرار خواهد گرفت.

آریاتودی – بخش زنان در آیینه اجتماع
Print Friendly, PDF & Email