معاون ریاست جمهوری ترکیه از آمادگی کشورش برای اعزام نظامیان به منطقه درگیر قره باغ خبر داد.

به گزارش بخش نظامی آریاتودی؛ “فواد اوکتای” معاون ریاست جمهوری ترکیه در برنامه شبکه سی ان ان ترک در خصوص آمادگی انقره برای اعزام نظامیان به منظور حمایت از آذربایجان به منطقه درگیر قره باغ خبر داد.

وی بیان داشت: «رییس جمهور ما از روز اول تشدید اوضاع در قره باغ در این خصوص صحبت کرد. ترکیه دریغ نمی کند و رییس جمهور ما نیز دریغ نمی کند».

مقامات ترکیه بارها اعلام کرده اند که در هر لحظه آماده حمایت از باکو هستند. پیشتر وزارت خارجه روسیه در خصوص ارسال مزدوران از سوریه و لیبیا به قره باغ خبر داده بود. رییس جمهور ترکیه رجب طیب اردوغان بیان داشت که روسیه، امریکا و فرانسه ارمنستان را مسلح می کنند. امروز وزارت دفاع آذربایجان در خصوص تخریب گردان ۵۵۶ هنگ نیروهای مسلح ارمنستان با تعداد تقریبی ۴۰۰ نفر و همچنین آزاد سازی ۲۲ روستای قره باغ خبر داد.

درگیری ها در قره باغ در سال 1988 آغاز شد؛ زمانی که منطقه خودمختار قره باغ  خروج خود از ترکیب جغرافیایی آذربایجان شوروی را اعلام کرد. در جریان رویارویی مسلحانه در سالهای 1992-1994 ، آذربایجان کنترل قره باغ و هفت منطقه مجاور را از دست داد. از سال 1992 ، مذاکرات در مورد حل و فصل مسالمت آمیز منازعات در چارچوب گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا ، به ریاست سه کشور روسیه ، ایالات متحده و فرانسه در جریان است. آذربایجان اصرار دارد که تمامیت ارضی خود را حفظ کند ، ارمنستان از منافع جمهوری خودخوانده قره باغ دفاع می کند؛ زیرا خود قره باغ طرف مذاکره نیست.

آریاتودی – بخش نظامی

Print Friendly, PDF & Email