جان رتکلیف، مدیر امنیت ملی امریکا، روز چهارشنبه (30 میزان – 22 اکتوبر) گفته است که روسیه و ایران گام هایی در جهت مداخله در انتخابات ۲۰۲۰ امریکا برداشته اند. او ایران را به ارسال ای‌میل های تهدیدآمیز به رای دهندگان حزب دمکرات متهم کرد.

به گزارش آریاتودی به نقل از بی بی سی؛ به گفته مقام ها روسیه اطلاعاتی در مورد رای دهندگان امریکایی به دست آورده است. آقای رتکلیف در کنفرانس خبری که عصر چهارشنبه ترتیب داده شد گفت: «ایران و روسیه اقدامات مشخصی برای نفوذ در افکار عمومی در ارتباط با انتخابات انجام داده اند».

او در این کنفرانس، که دو هفته پیش از انتخابات سوم نوامبر انجام می شد، گفت: «در درجه اول ما تایید کرده ایم که ایران و روسیه به طور جداگانه برخی اطلاعات ثبت نام رای دهندگان را به دست آورده اند».

آقای رتکلیف گفت به خصوص ایران ای میل هایی “با هدف ترساندن رای دهندگان، دامن زدن به ناآرامی های اجتماعی، و صدمه زدن به وجهه پرزیدنت ترامپ» ارسال کرده است.

او گفت؛ ایران همچنین ویدیویی را منتشر کرده که تلویحا می گوید مردم می توانند برگه های جعلی رای را از جمله از خارج امریکا پست کنند.

او افزود: «بازیگران خارجی در تلاش برای پراکندن اطلاعات غلط در میان رای دهندگانی که ثبت نام کرده اند می توانند از این داده ها استفاده کنند؛ به این امید که باعث سردرگمی و هرج و مرج شوند و اعتماد مردم به نظام دمکراتیک امریکا را تضعیف کنند».

او گفت که این اقدامات “تلاشی عاجزانه از سوی دشمنان درمانده” است.

رای دهندگان حزب دمکرات در حداقل چهار ایالت از جمله فلوریدا و پنسیلوانیا، که ایالات چرخشی هستند؛ ای‌میل های تهدیدآمیزی دریافت کرده اند که ادعا می شود از سوی گروه راست افراطی “پسران سربلند” ارسال شده و هشدار می دهد اگر به دونالد ترامپ رای ندهند “سراغتان خواهیم آمد.”

مقام ها گفتند که دولت نتیجه گیری کرده است که ایران عامل ارسال این ای‌میل هاست.

جان رتکلیف و کریس ری، مدیر اف بی آی، گفتند که امریکا هر کشوری که در انتخابات ۲۰۲۰ مداخله کند را مجازات خواهد کرد.

این دو مقام توضیح ندادند که ایران و روسیه چطور به اطلاعات رای دهندگان دسترسی یافته اند یا روسیه چطور از آنها استفاده کرده است.

آقای ری تاکید کرد که انتخابات امریکا ایمن خواهد بود و گفت: «باید مطمئن باشید که آرای شما شمارش خواهد شد. ادعاهای اولیه و تایید نشده در تضاد با این موضوع را باید به دیده تردید نگریست».

پیش از این رهبران کمیته اطلاعاتی سنا در بیانیه ای نسبت به “تهدیدهای برآمده از دشمنان نظام انتخاباتی امریکا” هشدار دادند.

سناتور جمهوری خواه مارکو روبیو که رییس موقت این کمیته است و سناتور دمکرات مارک وارنر نایب رییس کمیته “همه امریکایی ها – از جمله اصحاب رسانه – را ترغیب کردند؛ درباره قبول یا انتشار ادعاهای تایید نشده و تحریک کننده در ارتباط با آرا یا رای دادن محتاط باشند».

به گفته موسسه “کنفرانس ملی مجالس ایالتی” در بسیاری ایالات، داده های رای دهندگان طبق درخواست در دسترس است، هرچند هر ایالت به طور جداگانه شرایطی دارد که تعیین می کند کدام اطلاعات را به چه متقاضیانی ارایه خواهد کرد.

آقای رتکلیف گفت: «اگر ای میلی تهدیدآمیز یا آزاردهنده دریافت کردید، نگران نشوید و آن را پخش نکنید».

آریاتودی – بخش ایران

Print Friendly, PDF & Email