ماموران تحقیق در پرونده سر بریدن معلم فرانسوی می‌گویند که پدر یکی از دانش‌آموزان از چند روز پیش با قاتل پیام رد و بدل کرده و احتمال می‌دهند که کسانی برای دریافت اطلاعات از قربانی، پول داده باشند.

به گزارش بخش حقوق بشر آریاتودی به نقل از یورونیوز؛ سامویل پاتی، معلم تاریخ و جغرافیای مکتبی در «کونفلان سنت اونورین» واقع در حومه پاریس، به دلیل آن که کاریکاتورهای پیامبر اسلام را در کلاس درس با موضوع آزادی بیان نشان داده بود، در روز (25 میزان – 16 اکتوبر) سر بریده شد.

قاتل یک پناهنده ۱۸ ساله چچنی‌تبار به نام “عبدالله یزیدویچ آنزوروف” بود که اندکی پس از حمله، با شلیک ماموران پولیس کشته شد.

تاکنون چندین نفر در پیوند با این پرونده قتل تروریستی موقتا دستگیر و برخی از آنها آزاد شده‌اند. روز چهارشنبه ۷ نفر از جمله پدر دانش‌آموزی که گفته می‌شود احتمالا اطلاعات قربانی را به فرد مهاجم داده، به قاضی معرفی شدند. دو نفر دیگر از این ۷ نفر، دانش‌آموزان همان مدرسه هستند که گفته می‌شود اطلاعات مربوط به ورود و خروج سامویل پاتی را در ازای پول نقد به عبدالله داده‌اند.

محتوای پیام‌های رد و بدل شده قاتل با پدر دانش‌آموز مدرسه کونفلان فاش نشده است.

سامویل پاتی ۴ روز پیش از حمله به پولیس چه گفته بود؟

پدر دانش‌آموزی که اکنون به پیوند داشتن با عامل این حمله متهم است؛ پیش از این ادعا کرده بود که سامویل پاتی در کلاس درس تصاویر هرزه جنسی به دانش‌آموزان نشان داده است. او با همرسان کردن ویدیویی در شبکه‌های اجتماعی، این معلم را «رذل» خوانده و از بقیه پدر و مادرها خواسته بود در برابر این مساله ساکت ننشینند. او حتا از معلم دخترش نزد پولیس شکایت کرده بود. دختر این مرد در روزی که معلم تارخ‌شان کاریکاتورها را نشان داد؛ به دلیل بیماری غایب بود و در مدرسه حضور نداشت.

سامویل پاتی ۴۷ ساله روز ۱۲ اکتوبر، یعنی ۶ روز بعد از نشان دادن تصاویر در صنف، در دفاع از خود در کمیساریای پولیس موضوع نشان دادن تصاویر مستهجن را تکذیب کرده و گفته بود تنها کاریکاتورهای پیامبر اسلام در مجله شارلی ابدو را نشان داده است. رسانه‌های فرانسه روز چهارشنبه این سخنان سامویل پاتی را که هنگام بازجویی در کمیساریا ضبط و صورت جلسه شده، منتشر کردند.

بنا بر اطلاعاتی که در اختیار پولیس فرانسه است؛ پاتی همچنین موضوع بیرون کردن دانش‌آموزان مسلمان را از صنف تکذیب کرده بود. پیش از این گفته شده بود این معلم تاریخ هنگام نشان دادن کاریکاتورها از دانش‌آموزان مسلمان خواسته از صنف بیرون بروند. اما بر اساس آنچه امروز از سخنان این معلم منتشر شده، او در واکنش به این ادعا گفته بود: «من هرگز نگفتم دانش‌آموزان مسلمان از کلاس بیرون بروند. گفتم اگر هر کس به هر دلیلی فکر می‌کند از دیدن این تصاویر ممکن است یکه بخورد، برای لحظاتی رویش را برگرداند و نگاه نکند. من اصلا از دانش‌آموزان نپرسیدم کی مسلمان است کی نیست».

سامویل پاتی همچنین به پولیس یادآوری کرده که درس آزادی بیان در روز ۶ اکتوبر بوده، یعنی روزی که دختر شاکی در صنف غایب بوده است. او گفت که شاکی به دروغ گفته که ماجرا مربوط به روز ۵ اکتوبر بوده است.

قرار است برای بزرگداشت معلم سر بریده شده، روز پنجشنبه مراسمی رسمی در محوطه دانشگاه سوربن پاریس برگزار شود. این مکان یکی از مکان‌های نمادین آزادی اندیشه در فرانسه محسوب می‌شود و قرار است حدود ۴۰۰ نفر در این مراسم که ساعت ۱۹ و ۳۰ دقیقه آغاز می‌شود حضور یابند.

آریاتودی – بخش حقوق بشر

Print Friendly, PDF & Email