بنا به گزارش‌هایی که به تازگی منتشر شده‌، دونالد ترامپ، رییس جمهوری امریکا سه سال پیش در یک جلسه محرمانه امنیتی، صحبت‌های مهمی درباره اوضاع افغانستان را با سفارش یک “مالت میلک‌شیک” قطع کرده بود.

به گزارش آریاتودی به نقل از بی بی سی؛ حالا نشریه “پولیتیکو” داستان این ماجرا در سال ۲۰۱۷ را از قول مقامات ارشد اطلاعاتی این کشور دوباره منتشر کرده که مورد توجه برخی از رسانه‌های جهانی نیز قرار گرفته است.

بر اساس گزارش این نشریه، داستان از این قرار بوده که آقای ترامپ چند ماه بعد از آغاز کارش در ریاست جمهوری شماری از مقامات ارشد اطلاعاتی امریکا را در میدان گلف خود در نیوجرسی دعوت کرده بود تا در مورد مسایل امنیتی از جمله عراق، سوریه و افغانستان با آنها صحبت کند.

در میان افراد حاضر در این نشست، رییس مرکز فعالیت‌های ویژه سیا نیز حضور داشت که مسوول عملیات‌های مخفی و عملیات علیه شبه نظامیان بود.

پولیتیکو می نویسد که مقامات امنیتی در حال ارایه گزارش‌های حساس امنیتی راجع به افغانستان به رییس جمهور ترامپ بودند که وی به‌یکبارگی جلسه را متوقف کرده و پرسیده که آیا “کسی مالت (نوعی از میلک شیک با مخلوط مخمر مالت) می‌خواهد، ما این جا بهترین مالت‌ها میلک‌شیک‌ها را داریم، شما باید آنها را امتحان کنید”.

 

دونالد ترامپ در همین جلسه بعد داستانی را تعریف کرده که چگونه او و شی جین پینگ، رئیس جمهور چین، زمانی یک کیک شکلاتی نوش جان کرده اند

دونالد ترامپ در همین جلسه بعد داستانی را تعریف کرده که چگونه او و شی جین پینگ، رییس جمهور چین، زمانی یک کیک چاکلیتی نوش جان کرده اند

آقای ترامپ، سپس در حالی که صحبت درباره موضوعات بسیار حساس و محرمانه امنیتی و استخباراتی در جریان بوده، یک پیشخدمت را به داخل این جلسه‌ خواسته تا برای او نوشیدنی مالت میلک‌شیک بیاورد.

سه تن از مقام‌های آن وقت سازمان اطلاعاتی امریکا حالا به نشریه پولیتیکو گفته‌اند که این رویداد بعد از این برخورد آقای ترامپ به نام “رویداد مالت”معروف شد و این به گفته آنها نخستین نمادی از بی‌حوصلگی و بی‌علاقگی دونالد ترامپ در رابطه به مسایل حساس اطلاعاتی را نشان می‌داد.

جالب اینکه، به نقل از همین نشریه، دونالد ترامپ در همین جلسه داستانی را تعریف کرده که چگونه او و شی جین پینگ، رییس جمهور چین، زمانی یک کیک چاکلیتی “نوش جان کرده‌اند” و این در حالی بوده که نیروهای هوایی امریکایی مشغول بمباران سوریه بوده‌اند.

 

جان بولتون بر سر سیاست آمریکا در قبال ایران و همین طور مذاکره با طالبان با دونالد تراپ اختلاف نظر داشت
 

جان بولتون بر سر سیاست آمریکا در قبال ایران و همین طور مذاکره با طالبان با دونالد تراپ اختلاف نظر داشت

رویکرد دونالد ترامپ با مقامات و مسائل اطلاعاتی و امنیتی در امریکا همواره به نظر کارشناسان اطلاعاتی این کشور بحث برانگیز بوده است. برخی رسانه های بین‌المللی در گذشته از این تفاوت‌ها و مخالفت دیدگاه‌های آقای ترامپ با اداره و مقامات اطلاعاتی و امنیتی کشورش گزارش‌هایی نوشته‌اند.

موضوعاتی مثل خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، عراق و سوریه و برخورد این کشور نسبت به ایران از جمله سیاست‌های تبلیغاتی دونالد ترامپ بوده است که همواره او را با مقامات ارشد امنیتی، دفاعی و اطلاعاتی کشورش گلاویز کرده و بسیاری از سران دستگاه‌های مهم این کشور در پی اختلاف با وی توسط گاهی با پیام‌های توییتری برکنار شده‌اند.

آقای ترامپ از شروع کارش به عنوان رییس‌جمهور حد اقل سه بار تنها مشاوران امنیت ملی خود را با لحنی تند با یک پیام توییتری سبکدوش کرده است.

آقای ترامپ در ماه سپتمبر سال گذشته در توییتی اعلام کرد که جان بولتون، مشاور امنیت ملی خود را اخراج کرده است. او در توییت خود در مورد علت برکناری جان بولتون نوشته بود که با بسیاری از پیشنهادهای آقای بولتون به شدت مخالف بود.

روزنامه واشنگتن پست در آن زمان گزارش داده بود که آقای بولتون شدیدا مخالف توافق امریکا با گروه طالبان بود و به همین دلیل از او در یک نشست مهم برای بحث روی این مذاکرات دعوت نشده بود و زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان، کپی پیش‌نویس موافقتنامه میان امریکا و طالبان را در اختیار وی قرار نداده بود.

پیش از آن دن کوتس، مدیر اطلاعات ملی امریکا، دولت ترامپ را ترک کرد. آقای کوتس و آقای ترامپ اغلب در مورد مسایل مختلف سیاست خارجی از جمله روسیه و کوریای شمالی دچار اختلاف نظر بودند. ارزیابی های او در دوران تصدی مدیریت اطلاعات ملی بارها از سوی رییس جمهور امریکا که به سازمان های اطلاعاتی انتقاد داشت زیر سوال رفت.

 

دونالد ترامپ به ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه گفته‌ بود، هیچ دلیلی ندارد که ارزیابی های اداره‌های اطلاعاتی کشورش را جدی تر از اظهارات وی بداند

دونالد ترامپ به ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه گفته‌ بود، هیچ دلیلی ندارد که ارزیابی های اداره‌های اطلاعاتی کشورش را جدی تر از اظهارات وی بداند

اظهارات دونالد ترامپ در گذشته نیز در زمینه موضوعات امنیتی هر از گاهی موجب شگفت‌زدگی مجامع اطلاعاتی در امریکا می‌شد.

بطور مثال یک بار که او در کنار ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه ایستاده بوده گفته‌ بود که هیچ دلیلی ندارد که ارزیابی های اداره‌های اطلاعاتی کشورش را جدی تر از اظهارات آقای پوتین بداند.

کارشناسان امور اطلاعاتی به نشریه پولیتیکو گفته‌اند در صورتی که جوبایدن، در انتخابات ریاست جمهوری امریکا در ماه نوامبر برنده شود، یکی از مسوولیت‌های وی ترمیم روابط خدشه‌دار میان مجامع اطلاعاتی و مقام ریاست جمهوری در آن کشور خواهد بود.

منبع: بی بی سی

 

Print Friendly, PDF & Email