قرار است تا ساعت دیگر اشرف غنی رییس جمهور، کابینه خود را جهت کسب رای اعتماد به مجلس نمایندگان معرفی کند.

به گزارش آریاتودی به نقل از خبرگزاری جمهور؛ بر بنیاد تقسم اوقات از پیش تعیین شده قرار است امروز چهارشنبه (30 میزان – 21 اکتوبر) کابینه حکومت از سوی رییس جمهور غنی برای کسب رای اعتماد به مجلس معرفی شود.

میررحمان رحمانی رییس مجلس نمایندگان در نشست عمومی دو روز پیش این مجلس گفت که روز چهارشنبه نامزد وزرا توسط رییس جمهور به مجلس معرفی می‌شوند.

پس از معرفی کاندیدوزرا پنج کمیسیون اختصاصی مجلس موظف اند که تا یک هفته، گزارش بررسی‌های شان را در مورد نامزد وزرا به هیات اداری ارایه کنند.

اما روند دادن رای اعتماد به نامزد وزرا از همین اکنون با سوالات جدی برخی نمایندگان منتقد مجلس مواجه است.

پیش از این؛ نمایندگان منتقد گفته بودند که حالا نمایندگان معامله گر مجلس به “گارسون” سرپرست وزرا تبدیل شده‌اند.

آنان می‌گویند که در دوره‌های قبلی نامزدوزرا از وکلا دعوت می‌کردند و برنامه های خود را تشریح می‌کردند؛ ولی متاسفانه در این دوره عده‌ای از نمایندگان مهمانی‌های مجلل برای نامزد وزرا می‌گیرند؛ آنهم به خاطر “منافع شخصی خویش، گرفتن یک قرارداد و یا تعیین چند نفر از نزدیکان و اقارب خویش، با سرنوشت ملت بازی می‌کنند”.

به گفته آنان؛ کابینه‌ای که معرفی شده، اسناد تحصیلی اکثر نامزد وزرا زیر سوال قرار دارد و عده‌ای هم تابعیت دوگانه دارند و یک تعداد هم متهم به جرایم اند و پرونده دارند.

بر بنیاد قانون؛ نمایندگان نباید به نامزد وزرای دو تابعیتی رای اعتماد دهند.

کابینه حکومت پس از چندین ماه در حالی معرفی می‌شود که انتخابات ریاست جمهوری اواخر ماه میزان پارسال برگزار شد و نتیجه آن بهار امسال از سوی رقبای انتخاباتی آقای غنی از جمله عبدالله پذیرفته شد؛ اما حکومت تا هنوز کابینه خود را معرفی نکرده‌ است.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email