امانویل مکرون، رییس جمهوری فرانسه می گوید «جمعیت شیخ یاسین» در این کشور که از حقوق فلسطینیان دفاع می کند؛ «مستقیما» در قتل معلمی که روز جمعه گذشته در حومه پاریس سر بریده شد نقش داشت.

به گزارش بخش جهان آریاتودی؛ به گفته رییس جمهوری فرانسه این انجمن هوادار حقوق فلسطینی ها روز چهارشنبه (30 میزان – 21 اکتوبر) در جلسه هیات وزیران فرانسه منحل خواهد شد. وی افزود که تصمیم های مشابهی در روزها و هفته های آینده درباره دیگر انجمن ها و گروه ها اتخاذ خواهد شد. امانویل ماکرون این سخنان را در جریان حضورش در شهر بوبینی، مرکز ناحیه «سن سن دنی» در حومه شمالی پاریس ایراد کرد.

پایه گذار «جمعیت شیخ یاسین» در فرانسه عبدالحکیم صفریوی است که هم اکنون در بازداشت موقت پولیس فرانسه به سر می برد. او چند روز پیش ویدیویی علیه معلم تاریخ یکی از مدارس حومه پاریس منتشر کرده بود. این معلم تاریخ که سامویل پاتی نام داشت روز جمعه گذشته در نزدیکی مدرسه ای که در آن تدریس می کرد سر بریده شد. عامل حمله به او یک نوجوان ۱۸ ساله اهل چچن بود که دقایقی پس از بریدن سر سامویل پاتی به ضرب گلوله پلیس کشته شد.

سامویل پاتی روز (14 میزان – 5 اکتوبر) کاریکاتورهای نشریه فکاهی «شارلی ابدو» از پیامبر اسلام را سر کلاس درس «آزادی بیان» به شاگردانش نشان داده بود.

دولت فرانسه طی روزهای گذشته از قصد خود برای انحلال تعدادی از انجمن ها به دلیل ارتباط با افراط گرایان سخن گفته بود. از «کمیته مقابله با اسلام هراسی» نیز به عنوان یکی از انجمن هایی یاد می شود که دولت فرانسه به دنبال انحلال آن است. این در حالی است که ژرالد دارمنن، وزیر داخله فرانسه دستور تعطیلی مسجد شهر کوچک پانتن در حومه پاریس را نیز صادر کرده است.

عبدالحکیم صفریوی برای نامگذاری «جمعیت شیخ یاسین» از شیخ احمد یاسین، پایه گذار و رهبر معنوی گروه فلسطینی حماس الهام گرفته بود. شیخ احمد یاسین که چند سال را در زندان اسراییل سپری کرده بود سال ۲۰۰۴ در جریان حمله بالگردهای اسراییل در غزه کشته شد.

دولت فرانسه طی ۲۰ سال گذشته حدود ۳۰ انجمن و گروه را که اکثرا متعلق به مسلمانان یا هواداران راست افراطی بودند منحل کرده است.

آریاتودی – بخش جهان

Print Friendly, PDF & Email