برای نخستین بار، یک هیات رسمی امارات عازم اسراییل است. این سفر پس از امضای توافق و عادی سازی روابط دو طرف در ماه گذشته صورت می‌گیرد.

به گزارش بخش خاورمیانه آریاتودی؛ بنابر داده‎ های وب سایت ردیابی پرواز نشان می‌دهند یک هواپیمای متعلق به خطوط هواپیمایی امارات که حامل مقامات ارشد دولت است؛ با مشایعت و همراهی شماری از مقام‌های امریکایی، از ابوظبی به مقصد میدان هوایی بن گوریون اسراییل در حرکت است.

امضای توافق برای عادی‌سازی روابط دو کشور با میانجیگری امریکا و ابراز نگرانی مشترک دو کشور از خطر ایران در منطقه صورت گرفته بود.

یک روز پیش از سفر هیات اماراتی به اسراییل، گزارش داده شد که کابینه امارات توافقنامه برقراری روابط دیپلوماتیک کامل با اسراییل را به تصویب رسانده است.

این توافقنامه ماه گذشته در واشنگتن به تصویب رسیده بود.

سپتمبر امسال امارات و بحرین تبدیل به نخستین کشورهایی شدند که در 25 سال اخیر، برای برقراری رابطه با اسراییل توافق رسمی با این کشور امضا کردند.

دهه‌ها است که بیشتر کشورهای عربی، اسراییل را تحریم کرده‌اند. آنها می‌گویند تنها زمانی با اسراییل روابط را آغاز می‌کنند که اختلاف آنها با فلسطینی‌ها حل شده باشد.

از ۱۹۴۸ که اسراییل تاسیس شد؛ تا به حال چهار کشور اردن، مصر، امارات و بحرین، موجودیت اسراییل را به عنوان یک “کشور و دولت رسمی” به رسمیت شناخته‌اند.

فلسطینی‌ها این تصمیم کشورهای امارات و بحرین را “خنجر از پشت” توصیف کرده‌اند.

آریاتودی – بخش خاورمیانه

Print Friendly, PDF & Email