اسراییل و بحرین طبق قراری که وجود داشت و از قبل تعیین شده بود؛ رسما روابط دیپلوماتیک خود را برقرار کردند.

به گزارش بخش خاورمیانه آریاتودی؛ توافقی که به واسطه امریکا سرگرفته شده بود؛ در روز یکشنبه (27 میزان – 18 اکتوبر) با امضای طرفین در منامه، پایتخت بحرین، رسمی شد.

دهه‌ها است که بیشتر کشورهای عربی، اسراییل را از همه جهت تحریم کرده‌اند. آنها می‌گویند تنها زمانی با اسراییل روابط را آغاز می‌کنند که اختلاف آنها با فلسطینی‌ها حل شده باشد.

حالا بحرین چهارمین کشور عرب است که در خاورمیانه، اسراییل را به رسمیت شناخته است. از ۱۹۴۸ که اسراییل تاسیس شد؛ تا به حال اردن، مصر، امارات و بحرین، موجودیت اسراییل را به عنوان یک “کشور” به رسمیت شناخته‌اند.

فلسطینی‌ها این تصمیم کشورهای امارات و بحرین را خنجر از پشت توصیف کرده‌اند.

در مراسمی که عصر یکشنبه در منامه برگزار شد؛ مقام‌های بحرینی و اسراییلی با امضای سندی روابط دیپلوماتیک خود را پایه‌ گذاشتند. در مرحله بعد انتظار می‌رود که سفارت‌خانه‌های دو کشور افتتاح شود.

بنا به گزارشی که رسانه‌های اسراییلی منتشر کرده‌اند، در متنی که دو کشور امضا کرده‌اند هیچ اشاره‌ای به درگیری‌های اسراییل و فلسطینی‌ها نشده است.

بعد از امضا، عبداللطیف بن راشد الزیانی، وزیر خارجه بحرین، در یک سخنرانی ابراز امیدواری کرد که برای هر دو کشور «روابط دوجانبه در همه زمینه‌ها پر ثمر باشد».

او همچنین خواهان صلح در منطقه و از جمله اجرای راهکار ایجاد دو کشور مستقل شد. طرفداران این راهکار می‌خواهند که “دو کشور مستقل اسراییل و فلسطینی” در کنار هم ایجاد شوند.

پرواز اسراییلی‌ها به بحرین با شماره ۹۷۳ انجام شد که پیش‌شماره تلفون‌های بحرین است. هواپیما با اجازه عربستان از فراز این کشور گذشت تا به بحرین برسد. عربستان هنوز با اسراییل روابط علنی ندارد.

رقابت‌های منطقه‌ای ایران و عربستان در سرگیری روابط کشورهای عربی و اسراییل نقش بسیاری داشته است. امارات متحده عربی و بحرین هر دو از هم‌پیمانان نزدیک عربستان سعودی هستند و هر دو مانند اسراییل نگران ایران هستند. پیشتر این کشورها دیدارهای غیررسمی داشتند.

استیو منوچن، وزیر دارایی امریکا همراه هیات اسراییلی بود که به بحرین رفته بودند. او همچنین با هیات اسراییلی در روز سه‌شنبه به امارات متحده عربی سفر خواهد کرد.

منبع: بی بی سی

آریاتودی – بخش خاورمیانه

Print Friendly, PDF & Email