ده‌ها هزار نفر از مردم بلاروس روز یکشنبه (27 میزان – 18 اکتوبر) به خیابان‌های مینسک آمدند و خواستار استعفای الکساندر لوکاشنکو، ریيس جمهوری این کشور شدند.

به گزارش بخش حقوق بشر آریاتودی؛ این تظاهرات زیر سایه تهدید وزارت داخله بلاروس برگزار شد. این وزارت با هشدار نسبت به آنچه «رادیکالیزه شدن اعتراض‌ها» خوانده تهدید کرده است که ماموران پولیس «در صورت لزوم» برای مهار اعتراض‌ها از گلوله‌های جنگی استفاده خواهند کرد.

بعد از انتخابات مناقشه‌برانگیز ریاست جمهوری بلاورس در ماه اگست، اعتراضات به نتایج و همچنین عملکرد الکساندر لوکاشنکو، رهبر اقتدارگرای این کشور ادامه دارد.

آقای لوکاشنکو که از سال ۱۹۹۴ قدرت را در این جمهوری سابق اتحاد شوروی در دست دارد؛ در انتخابات ماه اگست با کسب بیش از ۸۰ درصد آرا به عنوان فرد پیروز معرفی شد. این در حالی است که برخی از کشورهای جهان و همچنین اتحادیه اروپا اعلام کرده‌اند نتایج این انتخابات را به رسمیت نمی‌شناسند.

خبرگزاری اینترفاکس تعداد معترضین روز یکشنبه را بیش از ۳۰ هزار نفر تخمین زده‌ است. گفته می‌شود از این تعداد حدود ۵۰ نفر از سوی نیروهای پولیس بازداشت شده‌اند.

گفته می شود که در این روز انترنت موبایل در برخی از مناطق شهر قطع بود. همچنین صداهای بلندی از انفجار موادی شبیه نارنجک در نزدیکی تظاهر کنندگان به گوش رسیده است.

نیروهای امنیتی بلاروس از زمان انتخابات ریاست جمهوری ماه اگست در این کشور، تاکنون بیش از ۱۳ هزار نفر را دستگیر کرده‌اند. در میان بازداشت‌شدگان، رهبران تمام گروه‌های مخالف دولت که از کشور خارج نشده‌اند نیز دیده می‌شوند.

آریاتودی – بخش حقوق بشر

Print Friendly, PDF & Email