دولت ایران با استقبال از «پایان» دوران تحریم تسلیحاتی سازمان ملل اعلام کرد از امروز یکشنبه (27 میزان – 18 اکتوبر) می‌تواند سلاح بخرد و یا صادر کند.

به گزارش بخش ایران آریاتودی؛ بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت که پس از امضای برجام به دست ایران و قدرت‌های بزرگ جهانی صادر شد؛ تحریم‌های تسلیحاتی ایران از روز یکشنبه ۱۸ اکتوبر 2020 لغو می‌شود.

وزارت امور خارجه ایران در نخستین ساعات بامداد همین روز با انتشار بیانیه‌ای پایان دوران تحریم تسلیحاتی را اعلام کرد.

در این بیانیه آمده است: «از امروز، همه محدودیت‌های انتقالِ اقلام تسليحاتی به و از جمهوری اسلامی ايران و همچنين اقدامات و خدمات مالی مرتبط با آن و تمامی ممنوعیت‌های ورود یا عبور از قلمرو دولت‌های عضو ملل متحد كه پيش از اين عليه برخی از شهروندان و مسوولين نظامی ايران تحميل شده بودند، به صورت خودكار خاتمه يافت».

وزارت خارجه ایران در این بیانیه با یادآوری این که تحریم‌های تسلیحاتی «نامشروع و بی‌پایه» شورای امنیت از سال ۲۰۰۶ آغاز شده و تا زمان تصویب قطعنامه در سال ١٣٩١ گسترش یافته، می‌افزاید: «از امروز، جمهوری اسلامی ايران می‌تواند هرگونه سلاح و تجهيزات لازم را، از هر منبعی، بدون محدوديت قانونی و صرفا بر اساس نيازهای دفاعی خود تهيه كند و همچنين می‌تواند بر مبنای سياست‌های خود تسليحات دفاعی صادر كند».

وزارت خارجه ایران با استناد به مفاد توافق هسته‌ای گفته است: «اختتام قطعی و بدون قید و شرط محدودیت‌های تسلیحاتی و ممنوعیت‌های مسافرتی مستلزم هیچ گونه تصویب قطعنامه جدیدی نیست و هیچ نیازی به صدور بیانیه یا هیچ اقدام دیگری از سوی شورای امنیت ملل متحد ندارد».

در این بیانیه همچنین آمده است که «تسليحات غيرمتعارف و كشتارجمعی و واردات بی‌رويه سلاح‌های متعارف در دكترين دفاعی جمهوری اسلامی ايران جايگاهی ندارد».

ایران در پایان این بیانیه حق اقدام متقابل برای «تامین منافع» خود در صورت انجام هرگونه اقدامی به دست دیگر کشورها در تعارض با قطعنامه ۲۲۳۱ را برای خود «محفوظ» دانسته است.

ساعاتی پیش از انتشار این بیانیه، وزارت خارجه ایران آن را وعده داده بود. حسن روحانی، رییس جمهوری ایران نیز چهار روز پیش، یعنی ۲۳ میزان، پایان تحریم تسلیحاتی علیه ایران را به مردم تبریک گفته بود. او این موضوع را از دستاوردهای برجام دانسته و گفته بود: «آنهایی که می‌گویند برجام برای ما چه کرده، این یکی از کارهای برجام است. تحریم تسلیحاتی را برداشت و از یکشنبه می‌توانیم از هر کس که می‌خواهیم اسلحه بخریم و به هر کس می‌خواهیم اسلحه بفروشیم».

جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، پس از انتشار بیانیه وزارتخانه‌اش، امروز را یک روز «به یاد ماندنی» برای «مخالفت با اقدامات بدخواهانه امریکا» خوانده و در توییتر نوشت: «عادی‌سازی همکاری دفاعی ایران با جهان از امروز پیروزی‌ای برای آرمان چندجانبه‌گرایی و نیز صلح و امنیت در منطقه‌مان به شمار می‌آید».

او این متن را به انگلیسی و نظیر همین مضمون را به عربی در توییت دیگری همرسانی کرده است.

به تصمیم دونالد ترامپ، رییس جمهوری امریکا، در سال ۲۰۱۸ میلادی، این کشور به طور یکجانبه از توافق هسته‌ای امضا شده میان ایران و قدرت‌های جهانی خارج شد و اعمال تحریم‌ها علیه ایران را از سر گرفت. امریکا از ماه‌ها پیش تلاش کرده بود حمایت اعضای شورای امنیت را برای تمدید نامحدود تحریم‌های تسلیحاتی ایران به دست آورد؛ اما در نهایت موفق نشد زیرا شورای امنیت در ماه اگست این پیشنهاد را رد کرد.

امریکا در صدد است که به طور یکجانبه تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران را برگرداند؛ اما امضا کنندگان برجام از جمله متحدان غربی امریکا با این استدلال که امریکا دیگر طرف ذی‌نفع در برجام نیست؛ با این تصمیم دولت واشنگتن مخالفت می‌کنند. دونالد ترامپ نگران فروش اسلحه روسیه و چین به ایران است و تاکنون آشکارا گفته است که از این کار جلوگیری می‌کند.

آریاتودی – بخش ایران

Print Friendly, PDF & Email