«زنده‌باد بلاروس از پنجره نگاه کنید نه از تلویزیون». این شعاری بود که صدها زن معترض به سیاست‌های الکساندر لوکاشنکو، ریيس جمهوری بلاروس روز شنبه (26 میزان – 17 اکتوبر) در خیابات‌های مینسک سر دادند.

به گزارش بخش جهان آریاتودی؛ این تظاهرات از سوی زنان و دختران دانشجو و در حمایت از رهبر اپوزوسیون در تبعید خانم سوتلانا تیخانوفسکایا ترتیب داده شد. پس از افزایش جمعیت معترض در خیابان‌ها، پولیس ضدشورش بلافاصله تلاش کرد معترضان را متفرق نماید و حضور پررنگ نیروهای امنیتی در خیابان‌های مینسک موجب کمرنگ شدن تظاهرکنندگان در خیابان‌های میسنک شد.

این تظاهرات یک روز پس از انتشار حکم بازداشت “سوتلانا تیخانوفسکایا”، رهبر مخالفان دولتی برگزار شد. سیاستمدار مخالف دولت که پس از برگزاری انتخابات مناقشه‌برانگیز ریاست جمهوری ماه اگست، از کشور فرار و به لیتوانیا پناهنده شد. حالا دولت بلاروس حکم بازداشت او را صادر کرده و مخالفان دولت لوکاشنکو در اعتراض به این تصمیم به خیابان‌ها آمده‌اند.

مقامات بلاورس خانم تیخانوفسکایا را متهم کرده‌اند که برای نقض قانون اساسی فراخوان صادر کرده است. این سیاستمدار اهل بلاروس پیروزی لوکاشنکو در انتخابات ریاست جمهوری ماه اگست را به رسمیت نشناخته و نتیجه آن‌را حاصل تقلب خوانده است.

خانم تیخانوفسکایا از آن زمان به کشور همسایه، لیتوانیا گریخته و خواهان کنار رفتن لوکاشنکو از قدرت شده است.

آریاتودی – بخش جهان

Print Friendly, PDF & Email