بزرگترین حزب سیاسی مسیحی در لبنان می‌گوید که از نامزدی سعد حریری برای پست نخست وزیری این کشور حمایت نخواهد کرد؛ چرا که این کار تلاش‌ها برای توافق بر سر نخست‌وزیر جدید را پیچیده‌تر می‌کند.

به گزارش آریاتودی به نقل از یورونیوز؛ سعد حریری که در اکتوبر گذشته پس از اعتراضات سراسری در لبنان، از سمت خود به عنوان نخست وزیر کنار رفت؛ می‌گوید آماده است تا بار دیگر به عنوان نخست وزیر به قدرت باز گردد و اصلاحات پیشنهادی فرانسه برای لبنان را هدایت کند.

اظهارات آقای حریری در حالی طرح شده که او مورد قبول گروه‌های مسیحی لبنان قرار ندارد. دو گروه اصلی مسیحی در لبنان یعنی «نیروهای لبنان» و «جریان ملی آزاد لبنان» اعلام کرده‌اند که از ایده بازگشت حریری به نخست وزیری حمایت نمی‌کنند.

قرار بود پنجشنبه گذشته پارلمان لبنان برای رایزنی در خصوص انتخاب نخست وزیر جدید تشکیل جلسه دهد؛ اما میشل عون، ریيس جمهوری لبنان اعلام کرد به دلیل درخواست برخی از گروه‌های سیاسی این کشور، این جلسه را به تاخیر می‌اندازد.

جبران باسیل، رهبر «جریان ملی آزاد لبنان» و داماد میشل عون روز شنبه (26 میزان – 17 اکتوبر) اعلام کرد که نمی‌توان روی بازگشت فردی چون سعد حریری حساب باز کرد. چرا که طرح امانویل مکرون، ریيس جمهوری فرانسه بر اصلاحات اقتصادی با رهبری متخصصان و نیروهای تکنوکرات در لبنان تاکید دارد.

در بیانیه‌ای که حزب «جریان ملی آزاد لبنان» منتشر کرده می‌آید: «ما تصمیم گرفتیم که حریری را به عنوان گزینه رهبری دولت آینده لبنان معرفی نکنیم. اعلام میشل عون مبنی بر تعویق برگزاری جلسه پارلمان هم این نظر ما را در این خصوص تغییر نخواهد داد».

البته سعد حریری همچنان می‌تواند به جایگاه نخست وزیری بازگردد؛ اگر حزب الله از او حمایت کند و حزب امل در پارلمان به نخست وزیری او رای دهد. این در حالی است که سعد حریری که مادری عربستانی دارد؛ همواره از سوی ریاض حمایت شده و یکی از چهره‌های مورد قبول عربستان در جایگاه سیاسی لبنان به شمار می‌رود.

فرزند رفیق حریری هرچند چندین دوره به عنوان نخست وزیر در لبنان قدرت را در دست داشته؛ اما بحران اقتصادی و فساد مالی در کابینه او، سبب شد تا تظاهرات بسیاری علیه او و کابینه‌اش در لبنان شکل گیرد، تظاهراتی که کناره گیری او از قدرت را در پی داشت.

طبق میثاق ملی لبنان، ریيس جمهوری در این کشور باید از مسیحیان مارونی، نخست وزیر از مسلمانان اهل سنت و ریيس مجلس از میان شیعیان انتخاب شود.

آریاتودی – بخش خاورمیانه

Print Friendly, PDF & Email