آتش‌بس انسان دوستانه که جمهوری آذربایجان و ارمنستان بر سر آن به توافق رسیده بودند؛ از ساعت 12 امشب، به وقت محلی و در روز (27 میزان – 18 اکتوبر) اجرایی شد.

به گزارش بخش حقوق بشر آریاتودی؛ بنا به اعلام وزارت امور خارجه آذربایجان، طرفین این تصمیم را با استناد به بیانیه‌های سران مشترک گروه مینسک در یکم و پنجم اکتوبر و بیانیه مسکو در دهم اکتبر گرفته‌اند.

گفتنی است آذربایجان و ارمنستان در 10 اکتوبر در مسکو در خصوص برقراری آتش‌بس انسانی در قره‌باغ توافق کردند. اما ارمنستان در کمتر از 24 ساعت پس از برقراری آتش‌بس شهر گنجه را هدف حملات موشکی قرار داد که در این حملات 10 نفر کشته و 35 تن دیگر زخمی شدند.

ارتش ارمنستان در 15 اکتوبر نیز غیرنظامیان را در گورستانی در شهر ترتر که برای حضور در مراسم خاکسپاری حضور داشتند؛ هدف قرار داد. در این حمله 4 نفر جان باخته و 4 تن دیگر مصدوم شدند.
ارمنستان شب گذشته بار دیگر شهر گنجه را هدف حملات موشکی قرار داد که طی این حملات 13 غیرنظامی جان باخته و بیش از 50 تن دیگر مجروح شدند.

این در حالی است که ارمنستان با رد تمامی این اتهام ها، آذربایجان را متهم به نقض آتش بس و حمله به تاسیسات غیرنظامی و مناطق مسکونی این کشور می کند.

آریاتودی – بخش حقوق بشر

Print Friendly, PDF & Email