دولت آلمان 101 پناهجوی ساکن جزیره موریا را که طی چند سال گذشته در بدترین شرایط ممکن در حال زندگی بودند؛ به این کشور منتقل کرد.

به گزارش آریاتودی به نقل از دویچه وله؛ این مهاجران اعضای ۲۶ خانواده هستند. آنها ابتدا در یک مرکز پذیرایی در فریدلند اسکان داده شده و سپس به هفت ایالت آلمان تقسیم می شوند. انگلا مرکل، نخست وزیر آلمان می خواهد در هفته آینده با انجمن های شهرداری ها در مورد پذیرش پناهجویان گفتگو کند.

آلمان پس از آتش سوزی اردوگاه موریا در جزیره لیسبوس یونان وعده داد که یک تعداد از پناهجویان این اردوگاه را می پذیرد. مهاجران که دیروز وارد شهر هانوفر آلمان شدند؛ از همین جمع اند. این پناهجویان اولین افرادی از یک گروه ۱۵۵۳ نفری هستند که قبلا توسط حکومت یونان واجد شرایط حفاظت شناخته شده اند.

به گفته وزارت داخله آلمان؛ از ابتدای سال جاری تاکنون در مجموع ۹۰۵ پناهجو از یونان با هواپیما به آلمان آورده شده اند. آنها به گروه های مختلفی تعلق دارند که براساس توافق نامه های مختلف به آلمان انتقال پیدا کرده اند. در بهار سال روان میلادی تصمیم گرفته شد تا ۲۴۳ کودک بیمار همراه با خانواده هایشان از یونان به آلمان انتقال داده شوند.

علاوه بر این، حکومت آلمان اعلام کرد که در پذیریش ۴۰۰ خردسال بدون همراه که پس از آتش سوزی در موریا توسط حکومت یونان به مناطق غیر جزیره یی منتقل شده اند، شرکت خواهد کرد. آلمان حداکثر ۱۵۰ تن از این کودکان را می پذیرد.

در هفته آینده، انگلا مرکل نخست وزیر آلمان می خواهد در مورد پذیرش پناهجویان از اردوگاه های یونان و وضعیت آنها در آلمان با انجمن های مرکزی شهرداری ها بحث کند. “مارتینا فیتس” معاون سخنگوی حکومت آلمان در برلین اعلام کرد که والی ها، شهرداران و روسای شوراهای ایالتی قرار است در این کنفرانس ویدیویی شرکت کنند.

فیتس گفت: «حکومت فدرال به طور كلی از تعهد بسیاری از ایالت ها، شهرها و شهرداری ها نسبت به افرادی كه نیاز به حفاظت دارند استقبال می كند». او در ادامه گفته است که با این حال؛ حکومت فدرال می خواهد تصمیم در مورد پذیرش پناهجویان برعهده حکومت فدرال باشد؛ حتا اگر در برخی از شهرداری ها  “تمایل ویژه ای برای پذیرش” وجود داشته باشد. شهرداری ها و ایالت های فدرال باید به این مسوولیت احترام بگذارند.

فیتس به این موضوع انتقاد کرده و می گوید: «برخی از برنامه های ایالتی برای پذیرش پناهجویان، بدون موافقت وزارت داخله کشور بوده و مطابق با قوانین موجود نیستند». او در ادامه می گوید که اما این وضعیت قانونی نباید تغییر کند.

ایالت های تورینگن و برلین تلاش کردند تا برای ایالت های که می خواهند پناهجویان بیشتری را بپذیرند؛ زمینه را مساعد گردانند. اما درخواست این دو ایالت در ماه گذشته در شورای فدرال اکثریت را بدست نیاورد.

بسیاری از شهرداری ها نیز آمادگی شانرا برای پذیریش تعداد بیشتر پناهجویان یعنی بیشتر از آنچه که در برنامه تقسیم و سهیمه مشخص گردیده است، بپذیرند.

سازمان حقوق بشری پروازول و اتحادیه “پل دریایی” فراخوان این تظاهرات را داده بودند. بعد از آتش‌سوزی در کمپ موریا فشارهای عامه بر حکومت آلمان افزایش یافته است که مهاجران بیشتری را از این کمپ بپذیرد.

مقام‌ها گفته اند که ۳۰۰۰ هزار نفر برای شرکت در این تظاهرات ثبت نام کرده بودند؛ اما حدود ۵۰۰۰ نفر در این تظاهرات شرکت کردند.

در بنرها و پلاکات هایی که تظاهرکنندگان حمل می‌کردند، شعارهایی مانند «ما جای داریم» و «زیهوفر یک مسیحی باش» دیده می‌شد که منظورش توجه به ارزش‌های مسیحیت برای محافظت از افراد نیازمند می‌باشد.

حدود دو هفته پیش اردوگاه موریا در جزیره لیسبوس در نتیجه آتش‌سوزی کاملا ویران گردید و حدود ۱۲ هزار مهاجر بی‌سرپناه شدند. حکومت یونان به زودی یک کمپ خیمه‌ای جدید را در کاراتپه ایجاد کرد. در این میان شمار زیادی از این مهاجران به کمپ خیمه یی جدید منتقل شده اند. تظاهرکنندگان خواستار انتقال این مهاجران از لیسبوس شدند.

مهاجرانی که به کمپ جدید انتقال داده شده اند، ترس دارند که در داخل این اردوگاه نیز مانند موریا محصور گردند و برای مدت طولانی آنجا باقی بمانند. تقاضای این مهاجران این است که از این جزیره خارج ساخته شوند. سازمان‌های حقوق بشری نیز خواست مشابهی دارند.

گونتر بورکهارت، مدیر عامل سازمان حقوق بشری “پرو ازول” گفته است: «این شرم آور است که ما امروز می‌بینم که چگونه هزاران کودک با فشار و سختی مجبورند زندگی را سپری می کنند». آلمان در نظر دارد که حدود ۱۵۰۰ مهاجر را از یونان بپذیرد.

به گفته پولیس برای شرکت در این تظاهرات چند هزار نفر در برلین و در شهرهای کلن و مونشن ثبت نام کرده بودند. کسانی که در این تظاهرات شرکت کرده بودند؛ به دلیل شیوع کرونا ماسک پوشیده بودند. این تظاهرات از جمله با شعار «ما جای داریم، موریا را تخلیه کنید» برگزار شد.

سازمان‌های برگزار کننده این تظاهرات از سیاست مهاجرت حکومت فدرال آلمان و اتحادیه اروپا به شدت انتقاد کردند.

آریاتودی – بخش جهان

Print Friendly, PDF & Email