ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان در توییتر مدعی شد که “قوماندان کفتر” در ولسوالی نهرین ولایت بغلان به این گروه پیوسته است.

به گزارش بخش امنیتی آریاتودی؛ وی در صفحه توییتر خود که روز پنجشنبه هفته پیش منتشر کرده، گفته است: «آن قومندان زن بنام (کفتر) که از سوی دشمن فریب داده شده بود و ظاهرا در مقابل مجاهدین امارت اسلامی ایستاده بود؛ همراه با افراد و اسلحه خود به مجاهدین پیوست. مسوولین دعوت و ارشاد از آنها استقبال کردند».

بی‌بی عایشه مشهور به «فرمانده کفتر» نخستین زنی بود که سلاح به دست گرفت و با نیروهای شوروی جنگید. ارتش سرخ شوروی در ۲۷ دسمبر ۱۹۷۹ – ۶ جدی ۱۳۵۸ به افغانستان یورش برد. وی سپس برای محافظت از منطقه‌اش با طالبان در جنگ بود.

قوماندان کفتر که ظرف سی سال گذشته تقریبا همه آوازه اش را در سراسر افغانستان شنیده اند؛ طی سالهای اخیر به گفته خودش در فقر مطلق به سر می برده و دولت مرکزی هیچ توجهی به وضعیت معیشتی وی نکرده است. او بارها حکومت را به “بی کفایتی، فساد، دزدی و بی کارگی” متهم کرده و به شدت از آن انتقاد می کرد.

این خانم که نزدیک هشتاد سن دارد؛ چندین فرزند و نواسه خود را در جنگ با نیروهای شوروی و در دو دهه گذشته در نبرد با طالبان از دست داده است.

روز گذشته مقامات محلی ولایت بغلان نیز این خبر را تایید کرده اند؛ اما خود قوماندان کفتر و یا نزدیکان وی تاکنون در این مورد اظهار نظری نکرده اند.

آریاتودی – بخش امنیتی

Print Friendly, PDF & Email