در پی افزایش شدید جرایم جنایی در کابل، امرالله صالح، معاون نخست رییس جمهوری افغانستان از سوی اشرف غنی مامور گردیده تا برای مدتی به مسایل امنیتی کابل رسیدگی کند.

به گزارش بخش سیاست آریاتودی؛ آقای صالح، شام روز جمعه (25 میزان – 16 اکتوبر) در صفحه رسمی فیسبوکش نوشت: «من در راه تطبیق قانون به خاطر تامین امنیت مردم مقوله و چیزی را به اسم مصلحت (از هیچ نوع آن) و ترحم بر جنایت‌کار در قاموس خویش ندارم».

معاون اول رییس جمهوری همچنین نوشته است که فهرست بلندی از مجرمین در کابل از قبل تهیه شده و از مردم خواسته است تا با نیروهای امنیتی در این زمینه همکاری کنند.

آقای صالح تجربه در بخش امنیت دارد و از سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۰ رییس اداره امنیت ملی افغانستان بود. او همچنین پیش از اینکه در کنار اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان به سوی انتخابات برود، حدود یک ماه در سال ۱۳۹۷ سرپرست وزارت داخله تعیین شد و در زمان کوتاهی تغییرات زیادی را در وزارت داخله به میان آورد.

چند ماه پیش صدایی منسوب به آقای صالح در شبکه‌های اجتماعی شریک شد که واکنش‌های زیادی را برانگیخت.

در این فایل صوتی منسوب به آقای صالح، که ظاهرا در آن یک ماه سرپرستی وزارت داخله که مخفیانه شنود شده بود؛ آقای صالح می‌گوید: «از والی و وکیل نترس، هر چیزی که نیاز داشته باشی، من حل می‌کنم. کسی که در شاهراه ایستاد نکرد کله‌ اش را بزن و بیاور دفتر من، مسوولیت می‌گیرم… گوش کن او آدم! کسی که کشتی جنازه‌اش را دور بیانداز و سرش را به وزارت داخله بیاور تا من نگه‌اش دارم».

بعدا دفتر آقای صالح آن نوار صوتی را جعلی خواند.

کابل امن نیست

روز گذشته، ارگ ریاست جمهوری اعلام کرد که اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان از مسوولان امنیتی کابل خواسته است تا با استفاده از تکنالوژی، دوربین‌های امنیتی، و به کارگیری درست میثاق شهروندی، امنیت روانی مردم کابل را تامین کنند.

در پی افزایش جرم و جنایت در شهر کابل، کاربران شبکه‌های اجتماعی در روزهای اخیر هشتک “کابل_امن_نیست” را به راه انداخته و خواهان توجه جدی مسوولان به این موضوع شدند.

اعتراضات شهروندان سبب شد، چند روز پیش مسعود اندرابی، سرپرست وزارت داخله به پولیس فرمان شلیک به عاملان ناامنی را صادر کند.

آقای اندرابی به همه آمران حوزه‌های پولیس در کابل رسما دستور داد که تمام مجرمین را در مناطق‌شان شناسایی و بازداشت کنند.

در این اواخر اخبار کشته شدن افراد عادی از سوی دزدان، شمار زیادی باشندگان کابل را نگران ساخته است. در آخرین مورد هفته گذشته، کشته شدن سید مظفر، یک پزشک جوان در منطقه دشت برچی در غرب کابل توسط دزدان بین کاربران شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شد.

اعلام آمادگی طالبان در مبارزه با جرایم در کابل

چند روز پیش در اعلامیه‌ای منسوب به طالبان که شماری از اعضای این گروه آن را تایید کردند؛ آمده بود که برای مبارزه با جرایم و حل مشکل باشندگان کابل، گزمه‌ها و عملیات‌هایی را در این شهر راه اندازی خواهند کرد.

طالبان گفته اند که مجرمان را کشته و یا بازداشت کرده و به محاکم طالبان خواهند سپرد.

وزارت داخله افغانستان اظهار آمادگی طالبان برای تامین امنیت کابل را “خنده‌دار و مضحک” توصیف کرده و گفته که آنها در افزایش جرایم و جنایات در شهر کابل نقش داشته و با شبکه‌های مجرمان تبانی کرده است.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email